Jesteś tutaj:

Archiwum aktualności

Wykaz publikowanych aktualności.
 • Pożegnanie Marii Balickiej (08.09.1943 – 02.09.2020)
  (Zam: 12.09.2020 r., godz. 12.40)    24

  "Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych". Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że zmarła Pani Maria Balicka, regionalistka, działaczka społeczna, polonistka, wychowawczyni wielu pokoleń szkoły kolejarskiej, honorowa obywatelka miasta Kobyłka. W zeszłym roku gościliśmy Panią Marię w bibliotece dwa razy. Z okazji Dnia Kobiet wygłosiła dla licealistów wykład o pierwszych polskich parlamentarzystkach, a w maju na spotkaniu z okazji Dnia Matki opowiadała o matkach wielkich Polaków. - Pamiętajmy o tych kobietach, które przetarły nam drogę. Pamiętajmy, jak trudna to była droga do osiągnięcia takich praw, jakie mamy teraz – apelowała do słuchaczy nasza prelegentka. Pani Mario, będziemy pamiętać! Dziękujemy za Pani obecność i dzielenie się z nami tak cenną wiedzą o osiągnięciach kobiet, historii lokalnej i literaturze.
 • Narodowe czytanie "Balladyny"
  (Zam: 04.09.2020 r., godz. 10.00)    89

  W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytany będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Z tej okazji przygotowaliśmy nagrania fragmentów utworu w wykonaniu naszych bibliotekarzy. Polecamy jako inspirację do lektury tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
 • Podziel się swoją historią
  (Zam: 03.09.2020 r., godz. 17.23)    54

  Poszukujemy zdjęć do Wołomińskiego Archiwum Społecznego. Chcielibyśmy opowiedzieć historię naszego miasta poprzez historie jego mieszkańców. Zapraszamy naszych czytelników do współtworzenia z nami archiwum cyfrowego i udostępnienia bibliotece wybranych materiałów ze swoich rodzinnych albumów. Szczególnie zależy nam na zdjęciach przedstawiających budynek naszej biblioteki (ul. Ogrodowa 1 a) z czasów, kiedy istniało tutaj kino Oaza, Bałtyk i Hel, jak również na tych fotografiach które ukazują pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (dawniej pomnik Obrońcom Ojczyzny).
 • "Motyle" w Wołominie
  (Zam: 03.09.2020 r., godz. 16.38)    56

  Pokazem filmu "Motyle" uczciliśmy 100-lecie urodzin Janusza Nasfetera. Seans odbył się w sobotę 29 sierpnia w kinie "Kultura". Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie naszym wyjątkowym gościom, którzy specjalnie do wołomińskiego kina przyjechali z daleka: Dolnego Śląska, Olsztyna, ale też z pobliskiej Warszawy. Jest nam bardzo miło, że odwiedzili nas: Agnieszka Czarnecka, wnuczka Janusza Nasfetera, Andrzej Nasfeter, bratanek reżysera oraz Tadeusz Wiśniewski, odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Mój stary" (grał u boku Adolfa Dymszy). Dziękujemy również Pawłowi Jaskulskiemu za ciekawe wprowadzenie do filmu!
 • Świat dziecięcej miłości
  (Zam: 23.08.2020 r., godz. 01.00)    63

  Zapraszamy serdecznie na pokaz jednego z najwybitniejszych filmów Janusza Nasfetera. Jest to poetycka opowieść o wakacyjnej miłości nastolatków. Pierwsze złudzenia i rozczarowania, zazdrość i tajemnica, konflikty z pogranicza świata dziecięcego i świata dorosłych. "Motyle" będzie można obejrzeć w sobotę 29 sierpnia o godz.19.30 w kinie Kultura w Wołominie. Wstęp wolny! Przed seansem prelekcję pt."Polskie love story" wygłosi filmoznawca Paweł Jaskulski. Patronat nad wydarzeniem objęła Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
 • Stulecie urodzin Janusza Nasfetera
  (Zam: 23.08.2020 r., godz. 00.29)    48

  W tym roku 15 sierpnia obchodzimy setną rocznicę urodzin Janusza Nasfetera, wybitnego reżysera, scenarzysty, dokumentalisty, pedagoga i prozaika. W latach 30. ubiegłego wieku Janusz Nasfeter bywał w prowadzonym przez swojego stryja kinie "Oaza", które mieściło się w budynku obecnej biblioteki. To właśnie tutaj narodziła się jego filmowa pasja, która wpłynęła na wybór zawodu reżysera. W nawiązaniu do tradycji miejsca realizujemy film dokumentalny o autorze "Małych dramatów" z udziałem filmoznawców i aktorów. Współpracujemy z Aurelią Sobczak (scenariusz i reżyseria) oraz Jackiem Kubiakiem (portal wwwl24.pl)
 • 90. rocznica powstania pomnika Obrońcom Ojczyzny
  (Zam: 23.08.2020 r., godz. 00.00)    79

  Uczciliśmy 90. rocznicę powstania pomnika Obrońcom Ojczyzny! Najstarszy w Wołominie pomnik został ufundowany przez mieszkańców. Upamiętniał bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. Organizowano przed nim najważniejsze uroczystości państwowe. Po II wojnie światowej został zburzony przez władze komunistyczne. Zakopano go w pobliżu. Monument przywrócono dopiero w 1981 r. na fali Solidarności, a kilkanaście lat później w 1995 r. po renowacji zyskał nowe oblicze. Zmieniono jego nazwę na pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zapraszamy na wystawę plenerową przed budynkiem biblioteki poświęconą niezwykłym dziejom pomnika!
 • Spotkanie kombatantów
  (Zam: 13.08.2020 r., godz. 16.30)    74

  We wtorek 11 sierpnia z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w bibliotece odbyło się spotkanie, na które zaproszeni zostali członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Sybiraków, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP. Swoją obecnością zaszczycił nas prof. Janusz Oziemkowski, który wygłosił interesujący wykład na temat wydarzeń 1920 roku. Spotkanie uświetniła projekcja filmu o Powstaniu Warszawskim "Dla Ciebie Warszawo". Obraz wyświetlany był za pomocą oryginalnego projektora z lat 50. ubiegłego wieku. Organizatorem pokazu był Krzysztof Dąbrowski, operator i fotograf, mieszkaniec Wołomina, miłośnik historii lokalnej. Adam Lubiak - Starosta Wołomiński wręczył wszystkim gościom pamiątkowe medale, książki oraz rycinę Matki Bożej Łaskawej upamiętniające 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. W spotkaniu uczestniczył również Robert Szydlik - Wicestarosta Wołomiński.
 • 90. Rocznica Powstania Pomnika Obrońcom Ojczyzny
  (Zam: 07.08.2020 r., godz. 09.25)    88

  Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie ma zaszczyt zaprosić 13 sierpnia o godz.17.00 na skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na uroczystości okazji 90. Rocznicy Powstania Pomnika Obrońcom Ojczyzny oraz 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
 • Zostaliśmy laureatami konkursu "Re-Animuj się"
  (Zam: 08.06.2020 r., godz. 00.58)    309

  Miło nam poinformować, że zostaliśmy laureatami konkursu "Re-animuj się!" organizowanego przez Stowarzyszenie LABIB. Wygraliśmy warsztaty dla bibliotekarzy pt.: "Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo". Do udziału w piątej edycji konkursu zgłosiło się aż 118 bibliotek z całej Polski. Nagrody – warsztaty z Ambasadorami LABiB - trafią do 21 bibliotek, które przesłały najciekawsze zgłoszenia. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.