Jesteś tutaj:

Archiwum aktualności

Wykaz publikowanych aktualności.
 • 1920 Wojna Światów
  (Zam: 01.03.2021 r., godz. 10.40)    17

  W piątek 26 lutego w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z udziałem władz rządowych i samorządowych oraz przedstawicieli instytucji i organizacji realizujących projekty poświęcone upamiętnieniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Wydarzenie było połączone z otwarciem wystawy plakatów "1920 Wojna Światów" przygotowanej przez KGHM Polska Miedź S.A. pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy serdecznie! Indywidualne zwiedzanie jest możliwe.
 • Tworzymy film o reżyserze
  (Zam: 07.01.2021 r., godz. 16.00)    222

  Pracujemy nad filmem dokumentalnym o Januszu Nasfeterze, zapomnianym dzisiaj reżyserze, który był mistrzem kina opowiadającego o małych dramatach dzieci. W tym roku obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin. Janusz Nasfeter jest nam bliski również dlatego, ze w latach 30. bywał w budynku naszej biblioteki, w ówczesnym kinie "Oaza". To właśnie tutaj w Wołominie narodziła się jego filmowa pasja. Jak zapamiętali go aktorzy, m.in Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński, który pracowali z nim na planie filmowym? Dlaczego dzieci grające w filmach Nasfetera zasługują na Oscary? Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi powstającego dokumentu.
 • Biblioteka otwarta dla czytelników
  (Zam: 04.01.2021 r., godz. 13.00)    190

  Od 4 stycznia 2021 nasza biblioteka ponownie jest otwarta dla czytelników, również w soboty. Możliwy jest wolny dostęp do półek. Zapraszamy serdecznie! Jesteśmy przygotowani do bezpiecznego udostępniania zbiorów. Prosimy o zapoznanie się z nowymi zasadami wypożyczania książek.
 • Wspomnienia o Marii Balickiej
  (Zam: 29.12.2020 r., godz. 13.40)    110

  W najbliższą niedzielę 10 stycznia o godz. 10.00 w audycji "Łosiowisko" w Radiu dla Ciebie 101 FM lub www.rdc.pl/rdcplayer/ MARIĘ z Moczulskich BALICKĄ, Honorową Obywatelkę Kobyłki, polonistkę, popularyzatorkę lokalnej historii i literatury, zmarłą 3.09.2020 roku, wspominać będą najbliżsi: brat i bratowa: Jolanta i Marek Moczulscy. Zapraszamy w imieniu gospodarza audycji Piotra Szymona Łosia! Pani Maria wiele razy gościła w naszej bibliotece z wykładami. Dzieliła się z nami wiedzą o osiągnięciach kobiet. Opowiadała m.in o pierwszych polskich posełkach i matkach w literaturze.
 • Wesołych Świąt!
  (Zam: 22.12.2020 r., godz. 13.30)    156

  Drodzy Czytelnicy! Życzymy Wam błogosławionych, pełnych pokoju i radości Świąt Narodzenia Pańskiego. Niech nadchodzący Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, a życie stanie się dobrze napisaną powieścią.
 • Zdrowiej Polsko!
  (Zam: 18.12.2020 r., godz. 15.00)    143

  W czwartkowe zimowe południe, 10 grudnia odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z Teresą Sadowską, autorką książki "Zdrowiej Polsko!". Pani Teresa jest osobą niezwykle pogodną, udziela wsparcia wielu osobom wymieniającym swoje spostrzeżenia i poglądy na forum dyskusyjnym "Żyj zdrowo". Okazało się, że autorka wręcz śpiewająco radzi sobie z codziennością, tą nieco "zamkniętą codziennością" . Tworzy nowe piosenki, poszerza wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. Jak przystało na chórzystkę chóru miejskiego "Cantus Cordis" zakończyła nasze spotkanie własną uroczą świąteczną pastorałką. Mamy nadzieję, że już niedługo nasi czytelnicy będą mogli spotkać się z Panią Teresą na żywo, tak jak dawniej.
 • Nowe zasady wypożyczeń
  (Zam: 01.12.2020 r., godz. 10.15)    235

  Od poniedziałku 1 grudnia funkcjonujemy na zamienionych zasadach. Zamówienia realizujemy od poniedziałku do piątku oprócz sobót. Książki można odbierać w bezpieczny sposób przed budynkiem biblioteki po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z nami. Termin zwrotu książek, filmów, audiobooków wypożyczonych po 7 listopada został przedłużony do 18 stycznia 2021 roku.
 • "O niepodległość". Wystawa pocztówek patriotycznych z kolekcji Mariana Sołobodowskiego.
  (Zam: 14.11.2020 r., godz. 15.30)    199

  Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej kolekcji pocztówek ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego. Ekspozycja przygotowana została dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejmuje ponad 200 obiektów - przede wszystkim okolicznościowe karty korespondencyjne wydane między przełomem XIX i XX wieku a czasami nam współczesnymi. Dziś te pożółkłe obrazy są świadectwem zmagań wolnościowych i euforii z odzyskanej niepodległości.
 • Wystawa "W cieniu Wielkiej Bitwy"
  (Zam: 13.11.2020 r., godz. 19.40)    197

  Zapraszamy na magiczną wystawę, która już od poniedziałku 12 października będzie gościć w naszej bibliotece. Osiem niezwykłych opowieści o ludziach żyjących w 1920 roku w cieniu bitwy polsko-bolszewickiej. Lokalne historie zamknięte są w skrzynkach, do których zaglądamy przez dziurkę od klucza. Instalacji artystycznej towarzyszą podcasty i plansze stworzone przez praktyków kultury z Mazowsza. Wystawa powstała w ramach projektu „W cieniu Wielkiej Bitwy” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie we współpracy z naszą biblioteką, Mazowieckim Instytutem Kultury oraz Fundacją na Rzecz Kultury „Walizka”. Podcasty są dostępne na stronie projektu www.wcieniu1920.pl. Zachęcamy do słuchania!
 • Tymczasowe zamknięcie biblioteki
  (Zam: 06.11.2020 r., godz. 12.46)    172

  Drodzy Czytelnicy, w związku z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa COVID-19 zgodnie z zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego informujemy o zamknięciu Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie od 7 listopada do odwołania.