Jesteś tutaj:

Archiwum aktualności

Wykaz publikowanych aktualności.
 • Nowe zasady wypożyczeń
  (Zam: 18.11.2020 r., godz. 10.15)    42

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, informujemy, że wypożyczenia książek, audiobooków i filmów są możliwe, ale na specjalnych warunkach. Złożone mailowo, telefonicznie lub przez katalog online zamówienia przekazujemy w bezpieczny sposób na zewnątrz budynku po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z Państwem na odbiór książek. W ten sam sposób - czyli przed budynkiem - przyjmujemy również zwroty. Zmienione też są godziny pracy biblioteki: prosimy o kontakt w godz.8.00 -16.00.
 • "O niepodległość". Wystawa pocztówek patriotycznych z kolekcji Mariana Sołobodowskiego.
  (Zam: 14.11.2020 r., godz. 15.30)    68

  Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej kolekcji pocztówek ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego. Ekspozycja przygotowana została dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejmuje ponad 200 obiektów - przede wszystkim okolicznościowe karty korespondencyjne wydane między przełomem XIX i XX wieku a czasami nam współczesnymi. Dziś te pożółkłe obrazy są świadectwem zmagań wolnościowych i euforii z odzyskanej niepodległości.
 • Tymczasowe zamknięcie biblioteki
  (Zam: 06.11.2020 r., godz. 12.46)    82

  Drodzy Czytelnicy, w związku z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa COVID-19 zgodnie z zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego informujemy o zamknięciu Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie od 7 listopada do odwołania.
 • Odwołane spotkanie
  (Zam: 27.10.2020 r., godz. 13.50)    59

  Z przykrością informujemy, że spotkanie z Agatą Zborowską, autorką książki "Życie rzeczy w powojennej Polsce" zaplanowane na 6 listopada nie odbędzie się z przyczyn od nas niezależnych. Przepraszamy!
 • Wystawa "W cieniu Wielkiej Bitwy"
  (Zam: 09.10.2020 r., godz. 19.40)    86

  Zapraszamy na magiczną wystawę, która już od poniedziałku 12 października będzie gościć w naszej bibliotece. Osiem niezwykłych opowieści o ludziach żyjących w 1920 roku w cieniu bitwy polsko-bolszewickiej. Lokalne historie zamknięte są w skrzynkach, do których zaglądamy przez dziurkę od klucza. Instalacji artystycznej towarzyszą podcasty i plansze stworzone przez praktyków kultury z Mazowsza. Wystawa powstała w ramach projektu „W cieniu Wielkiej Bitwy” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie we współpracy z naszą biblioteką, Mazowieckim Instytutem Kultury oraz Fundacją na Rzecz Kultury „Walizka”.
 • Podziel się swoją historią
  (Zam: 08.10.2020 r., godz. 17.23)    151

  Poszukujemy zdjęć do Wołomińskiego Archiwum Społecznego. Chcielibyśmy opowiedzieć historię naszego miasta poprzez historie jego mieszkańców. Zapraszamy naszych czytelników do współtworzenia z nami archiwum cyfrowego i udostępnienia bibliotece wybranych materiałów ze swoich rodzinnych albumów. Szczególnie zależy nam na zdjęciach przedstawiających budynek naszej biblioteki (ul. Ogrodowa 1 a) z czasów, kiedy istniało tutaj kino Oaza, Bałtyk i Hel, jak również na tych fotografiach które ukazują pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (dawniej pomnik Obrońcom Ojczyzny).
 • Pożegnanie Marii Balickiej (08.09.1943 – 02.09.2020)
  (Zam: 12.09.2020 r., godz. 12.40)    109

  "Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych". Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że zmarła Pani Maria Balicka, regionalistka, działaczka społeczna, polonistka, wychowawczyni wielu pokoleń szkoły kolejarskiej, honorowa obywatelka miasta Kobyłka. W zeszłym roku gościliśmy Panią Marię w bibliotece dwa razy. Z okazji Dnia Kobiet wygłosiła dla licealistów wykład o pierwszych polskich parlamentarzystkach, a w maju na spotkaniu z okazji Dnia Matki opowiadała o matkach wielkich Polaków. - Pamiętajmy o tych kobietach, które przetarły nam drogę. Pamiętajmy, jak trudna to była droga do osiągnięcia takich praw, jakie mamy teraz – apelowała do słuchaczy nasza prelegentka. Pani Mario, będziemy pamiętać! Dziękujemy za Pani obecność i dzielenie się z nami tak cenną wiedzą o osiągnięciach kobiet, historii lokalnej i literaturze.
 • Narodowe czytanie "Balladyny"
  (Zam: 04.09.2020 r., godz. 10.00)    194

  W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytany będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Z tej okazji przygotowaliśmy nagrania fragmentów utworu w wykonaniu naszych bibliotekarzy. Polecamy jako inspirację do lektury tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
 • "Motyle" w Wołominie
  (Zam: 03.09.2020 r., godz. 16.38)    129

  Pokazem filmu "Motyle" uczciliśmy 100-lecie urodzin Janusza Nasfetera. Seans odbył się w sobotę 29 sierpnia w kinie "Kultura". Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie naszym wyjątkowym gościom, którzy specjalnie do wołomińskiego kina przyjechali z daleka: Dolnego Śląska, Olsztyna, ale też z pobliskiej Warszawy. Jest nam bardzo miło, że odwiedzili nas: Agnieszka Czarnecka, wnuczka Janusza Nasfetera, Andrzej Nasfeter, bratanek reżysera oraz Tadeusz Wiśniewski, odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Mój stary" (grał u boku Adolfa Dymszy). Dziękujemy również Pawłowi Jaskulskiemu za ciekawe wprowadzenie do filmu!
 • Świat dziecięcej miłości
  (Zam: 23.08.2020 r., godz. 01.00)    118

  Zapraszamy serdecznie na pokaz jednego z najwybitniejszych filmów Janusza Nasfetera. Jest to poetycka opowieść o wakacyjnej miłości nastolatków. Pierwsze złudzenia i rozczarowania, zazdrość i tajemnica, konflikty z pogranicza świata dziecięcego i świata dorosłych. "Motyle" będzie można obejrzeć w sobotę 29 sierpnia o godz.19.30 w kinie Kultura w Wołominie. Wstęp wolny! Przed seansem prelekcję pt."Polskie love story" wygłosi filmoznawca Paweł Jaskulski. Patronat nad wydarzeniem objęła Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.