Jesteś tutaj:
Projekty - strona główna
1589
-
Wieczory w bibliotece Nasfeterów. Literatura współczesna: lokalność i świat
Projekt "Wieczory w Bibliotece im. Nasfeterów. Literatura współczesna: lokalność i świat" polega na spotkaniach wołomińskiej publiczności z autorami i autorkami książek powstałych w ostatnich latach, podczas których rozmawiamy o literaturze, świecie i lokalności. W przygotowanie i podsumowanie wydarzeń włączona jest lokalna prasa i młodzież szkolna.
Spotkania są zachętą do kontaktu z twórcami literatury w lekturze i na żywo, a także okazją do stworzenia pola do wymiany myśli oraz wzmocnienia lokalnej wspólnoty czytających (ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży ze szkół ponadpodstawowych).
Rozmowy z pisarzami prowadzi Anna Łazar.
Chcemy budować perspektywę, w której zarówno historia, jak i teraźniejszość naszego miasta są skomunikowane z szerszymi procesami w kraju i na świecie.
-
Kino myśli - spotkania z twórczością Janusza Nasfetera
Misją naszej biblioteki jest popularyzowanie spuścizny filmowej rodziny Nasfeterów, pod tym względem jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, który w takim stopniu na wielu płaszczyznach (wystawy, działania animacyjne, pokazy filmowe) prowadzi działania pielęgnujące pamięć o tych zasłużonych dla polskiej kinematografii filmowcach: Stefanie i Januszu Nasfeterze.
Janusz Nasfeter jest nam bliski, ponieważ był spokrewniony z patronem naszej biblioteki i często bywał przed wojną w wołomińskim majątku stryja oraz w kinie „Oaza”, które mieściło się w budynku naszej biblioteki. Jesteśmy dumni, że to właśnie tu narodziła się jego filmowa pasja, która wpłynęła na wybór zawodu reżysera.
W roku 2020 w związku z setną rocznicą urodzin Janusza Nasfetera (ur.15.08.1920) chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom reżysera, który osiągnął mistrzostwo w filmach opowiadających o problemach dzieci i młodzieży.
W partnerstwie z Wytwórnią Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie oraz portalem WWl24 oraz realizujemy film dokumentalny o Januszu Nasfeterze w reżyserii Aurelii Sobczak. Udział w naszym przedsięwzięciu wzięli m.in. aktorzy: Tadeusz Wiśniewski, Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski), filmoznawcy: Beata Zaborek – kierownik działu programowego Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Paweł Jaskulski – autor pracy doktorskiej o twórczości Janusza Nasfetera oraz wnuczka reżysera Agnieszka Czarnecka i bratanek Andrzej Nasfeter.
-
Dobre książki z biblioteki Nasfeterów
„Dobre książki z biblioteki Nasfeterów” – to tytuł naszej stałej rubryki w "Wieściach Podwarszawskich". Polecamy w niej książki, głownie nowości wydawnicze, które warto przeczytać. Przedstawiamy również propozycje czytelników.
-
W cieniu Wielkiej Bitwy
Osiem niezwykłych opowieści o ludziach żyjących w 1920 roku w cieniu bitwy polsko-bolszewickiej. Lokalne historie zamknięte są w skrzynkach, do których zaglądamy przez dziurkę od klucza. Instalacji artystycznej towarzyszą podcasty i plansze stworzone przez praktyków kultury z Mazowsza. Wystawa powstała w ramach projektu „W cieniu Wielkiej Bitwy” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie we współpracy z naszą biblioteką, Mazowieckim Instytutem Kultury oraz Fundacją na Rzecz Kultury „Walizka”.
Strona projektu: https://www.wcieniu1920.pl/
-
Kadry niepodległości. Nasfeterowie
W ramach projektu „Kadry niepodległości. Nasfeterowie” przygotowaliśmy wystawę o patronach biblioteki Helenie i Stefanie Nasfeterach oraz przeprowadziliśmy rodzinną grę miejską popularyzującą wiedzę o historii lokalnej.
-
Edukacja regionalna
Materiały edukacyjne, które można wykorzystać na lekcjach historii lokalnej.