Jedyna taka wystawa w Polsce! „Słowacki w Libanie” (ang. „Słowacki in Lebanon”). Dziękujemy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie za udostępnienie wyjątkowej wystawy i możliwość przybliżenia Czytelnikom tej jakże ważnej części biografii wybitnego polskiego wieszcza. W szczególności dziękujemy Panu dr. hab. Jarosławowi Klejnockiemu Dyrektorowi Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Pani dr Annie Lebensztejn, Kierowniczce Działu Sztuki oraz Pani Agnieszce Papieskiej, historyk literatury, edytorce oraz pracowniczce Działu Rękopisów Muzeum Literatury.
Dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie przy ul. Ogrodowej 1A, na stałe zagościła wystawa „Słowacki w Libanie” (ang. „Słowacki in Lebanon”). To unikatowa praca!, jedna z dwóch istniejących na świecie i jedyna taka w Polsce. Druga identyczna wystawa znajduje się w klasztorze św. Antoniego (nazywanego też Betcheszban) w Ghazir w Libanie, gdzie Juliusz Słowacki spędził kilka tygodni w 1837 roku.
23.10.2024 r. w ramach projektu „Słowacki. Poeta, myśliciel, człowiek”, prelekcję dla młodzieży wygłosiła u nas Pani Agnieszka Papieska z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, współtwórczyni wystawy. Wykład dotyczył podróży Juliusza Słowackiego na Wschód, podczas której dokonała się przemiana duchowa poety, i która z tego powodu stała się kluczowa dla jego życia i twórczości. To właśnie w trakcie pobytu w klasztorze w Ghazir powstała pierwsza wersja słynnego poematu prozą „Anhelli”.
Teraz możemy powrócić do tej historii, wystawa jest bowiem poświęcona wspomnianej podróży i obejmuje nie tylko fragmenty utworów literackich, które powstały w tamtym okresie, lecz także między innymi listy poety do matki, akwarele i rysunki (w tym widok nieba z konstelacją Oriona nad klasztorem św. Antoniego) oraz zapiski z notatników Słowackiego - „Albumu podróży na Wschód” i „Raptularza Wschodniego”.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą.






