Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie
im. Heleny i Stefana Nasfeterów

Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie
im. Heleny i Stefana Nasfeterów

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

 A++ 

 

 A+ 

 

 A 

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie
im. Heleny i Stefana Nasfeterów

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

Wydarzenia 2016

W dniu 1 grudnia 2016r. spotkałyśmy się z bibliotekarzami z terenu powiatu wołomińskiego w gościnnych progach Gminnej Biblioteki w Strachówce, w ramach spotkań organizowanych dla członków Koła SBP.
Okazją do spotkania był nowy lokal, który Biblioteka otrzymała w tym roku, po pożarze dotychczasowego budynku.
Z radością mogłyśmy zaobserwować jak zmieniły się warunki pracy bibliotekarza, pani Anny Gołoś, która przez 20 lat borykała się z wieloma problemami.
Następnie całą grupą przemieściłyśmy się do świetlicy w niedalekim Jadwisinie, gdzie mieści się „Kino za Rogiem”.
Tam, Pani Iwona Orzechowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Zielonce, przedstawiła prezentację z miejskich bibliotek w Finlandii, które odwiedziła w tym roku.
Dla nas była to wirtualna podróż po pięknych, przestrzennych i nowoczesnych bibliotekach.
Joanna Hołubicka,dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie, przedstawiła projekt rozbudowy i remontu dawnego gmachu biblioteki.
Spotkanie zakończyło się wspólnym złożeniem sobie świątecznych życzeń.


9 Listopada gościliśmy w naszej bibliotece Panią Marię Sobolewską, prezes honorową wołomińskiego Koła Związku Sybiraków.
Niedawno 17 września po raz jedenasty obchodzony był Światowy Dzień Sybiraka upamiętniający tułaczy los naszych rodaków represjonowanych przez Związek Radziecki w latach 1939 - 1956.
Obowiązkiem naszego pokolenia jest aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwał w świadomości młodych Polaków. Dlatego też zaprosiliśmy na to spotkanie młodzież z Zespołu Szkół w Wołominie przy ul. Legionów 85 z nadzieją, że będą oni swoją postawą i wiedzą świadczyli o bohaterstwie Polaków, którym dane było żyć w tak okrutnych czasach.80 rocznica Wytwórni Filmowej Stefan Nasfeter
19 października w piękny jesienny ciepły dzień w Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Ogrodowej 1A doszło do bezprecedensowego spotkania.
Włodarze Gminy i Powiatu Wołomińskiego, emerytowani pracownicy biblioteki, ludzie kultury, pasjonaci historii naszego regionu oraz przyjaciele biblioteki współtworzyli piękne spotkanie wspomnieniowe, którego bohaterem był Stefan Nasfeter, przedwojenny producent filmowy.
On oraz jego rodzina związani byli nie tylko z niegdysiejszym wołomińskim kinem "Oaza" ale również z działalnością społeczną w naszym mieście i okolicach.
Sylwetkę Stefana Nasfetera przybliżył nam oraz wprowadził nas w klimat filmu przedwojennego, w niezwykle ciekawy i ujmujący sposób Pan Cezary Waszczyński.
Tłem do Jego wypowiedzi były fragmenty autentycznego filmu sensacyjno-kryminalnego pt. "Ty co w ostrej świecisz bramie", produkcji oczywiście Biura Filmowego Stefan Nasfeter.
Każdy z uczestników spotkania, jak na prawdziwe kino przystało otrzymał reprint przedwojennego biletu na ten właśnie film.
No, a później przyszła pora na wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia...
Niebywałą radością było posłuchać ludzi, którzy z przejęciem przywoływali pamięć o chwilach spędzonych w kinie "Hel", a przy okazji poznać realia ówczesnego życia w naszym mieście.
Wspomniana nostalgia udzieliła się nawet młodzieży z Liceum Ekonomicznego im. St. Staszica w Wołominie, która dopełniła całe to spotkanie przepiękną inscenizacją wzbogaconą melodiami lat 20-lecia międzywojennego.
Wspomnianym precedensem tego wydarzenia był fakt, że było to już ostatnie spotkanie w murach tego budynku, gdzie funkcjonują jeszcze schody prowadzące do ówczesnego kina i wciąż świeci przedwojenna urokliwa lampa nierozerwalnie związana z tym miejscem (i zostanie ponownie zainstalowana w nowym budynku).
Już wiosną rozpocznie się bowiem przebudowa budynku i powstanie nowoczesna Powiatowa Biblioteka Publiczna. Zgodnie z życzeniem rodziny Nasfeterów budynek nadal będzie służył społeczności naszego miasta i powiatu.
Ambicją dyrekcji Biblioteki, Pani Joanny Hołubickiej oraz jej Pracowników jest aby owa nowoczesna biblioteka stała na mocnych filarach historii, która swym bogactwem oplata losy budynku i ludzi z nim związanych.
Namacalnym dowodem tego związku historii i współczesności będzie regionalna izba pamięci, która zgromadzi bogate dzieje naszego regionu.W dniu 15 października 2016 roku grupa bibliotekarzy z powiatu wołomińskiego wybrała się na wycieczkę do Kozłówki i Lublina.
W Kozłówce zwiedzaliśmy zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. Wnętrza, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku m. in. piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, niezwykła kolekcja malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber wywarły na wszystkich zwiedzających ogromne wrażenie.
Następnie udaliśmy się do Lublina. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopocińskiego. Pani Ewa Hadrian z Działu Informacji i Promocji przedstawiła nam historię i zakres działalności Biblioteki oraz oprowadziła po niemal całym jej gmachu.
Następnie wraz z Panią przewodnik Beatą Jawor rozpoczęliśmy spacer uroczymi uliczkami Lublina.
W Zamku Lubelskim zwiedziliśmy m. in. zabytkową Kaplicę Św. Trójcy, następnie przeszliśmy na Stare Miasto, a później ulicą Grodzką do pomieszczeń klasztoru Dominikanów, gdzie m. in. mieliśmy okazję obejrzeć zabytkowy refektarz. Pani przewodnik przybliżyła nam historię relikwii Krzyża Świętego skradzionych w 1991 r.
Kolejnym niezwykle ważnym obiektem była Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św Jana Ewangelisty. W jej prezbiterium znajduje się XVII w. ołtarz wykonany z czarnej gruszy libańskiej, obecnie w swoim oryginalnym hebanowym kolorze, znajdują się w nim złote rzeźby świętych. Wnętrze naw pokryte jest freskami wykonanymi głównie przez Jana Meira.
Przed Bramą Krakowską pożegnaliśmy się z Lublinem, z zapewnieniem danym naszej znakomitej Pani przewodnik, że na pewno tu wrócimy.
W powrotnej drodze po wspaniałej uczcie duchowej zatrzymaliśmy się w karczmie Bida, celem zapewnienia uczty, tym razem dla ciała.
Zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.29 września 2016 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała seminarium oraz warsztaty dla bibliotekarzy naszego powiatu - bibliotek publicznych oraz szkolnych.
Skorzystaliśmy z gościnności Miejskiej Biblioteki w Wołominie, gdzie odbyły się zajęcia.
Pani Danuta Świerczyńska-Jelonek, autorka licznych publikacji i specjalista w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży przedstawiła słuchaczom problem "Dialogu w bibliotece", natomiast Pani dr Grażyna Walczewska-Klimczak, nauczyciel akademicki poprowadziła warsztaty metodą KLANZY.
Celem KLANZY czyli KLubu ANimatora ZAbawy jest wypracowanie dobrych relacji i umiejętności współpracy w grupie, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
Nasze spotkanie niezwykle zaintrygowało grupę wszystkich uczestników, umożliwiło wspólną, aktywną zabawę, bez podziału na bawiących się i obserwatorów.
Fantastyczny klimat pracy, które z wielką lekkością i perfekcją wprowadziły osoby prowadzące, Panie Danuta i Grażyna, przyniósł nam uczestnikom chwile radości, wytchnienia i przede wszystkim wenę do zastosowania przedstawionych metod do pracy z czytelnikami.

W sobotę 14.08.2016 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie wzięła udział w obchodach 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie.
Bibliotekarze przygotowali niespodzianki dla wszystkich odwiedzających.
Można było obejrzeć książki będące w zasobach biblioteki dotyczące Bitwy Warszawskiej 1920 r., wylosować cytaty o książkach i czytaniu, otrzymać balon z logo biblioteki.
Dzieci mogły własnoręcznie wykonać wachlarze i czapki z papieru. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wachlarze, które wykonywały dziewczynki dla siebie lub chłopcy dla swoich mam. Można było również wykonać własnoręcznie zakładkę do książki. Radości było wiele przy wspólnej pracy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za czynny udział w uroczystościach patriotycznych oraz wspólną zabawę.


W ostatni czwartek czerwca bibliotekarze powiatu wołomińskiego mieli ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z kustoszem i pomysłodawcą Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie-Jeziorna, panem Michałem Malinowskim - opowiadaczem, pisarzem, pedagogiem i podróżnikiem.
Słowo ma niezwykłą moc oddziaływania na nasze myślenie i samopoczucie. Umiejętnie ułożone w opowieść potrafi nam dodać skrzydeł lub zablokować dalsze działanie. Styl opowieści mistrza Michała jest bardzo żywy, pełen ekspresji i interakcji z publicznością. Wszyscy uczestnicy spotkania w mgnieniu oka stali się współtwórcami. To niezwykły talent mistrza Michała zaangażował wszystkie osoby do ilustrowania opowieści przy pomocy mimiki, głosu i słowa, oczywiście pod czujnym okiem wspaniałego artysty.
Była to wyprawa do krainy bajek, baśni i opowieści, podróż do świata wyobraźni i marzeń oraz prawdziwych wartości życia ludzkiego. Okazało się, że "opowiadacz" to człowiek, który bardzo jest potrzebny w dzisiejszym płytkim świecie bez wartości, świecie, który podległy strachowi i konsumpcji nie buduje prawdziwych wartości i mądrości życia codziennego, dającego zdrowie psychiczne i fizyczne nam wszystkim.
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Joannie Hołubickiej za wspaniały pomysł, a Panu Michałowi za niezapomniane przeżycia. Mamy nadzieję, do następnego owocnego i miłego zobaczenia!
We wtorek 26 kwietnia 2016 odbyły się uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
Ogólnopolskie święto wszystkich bibliotekarzy przypada na 8 maja. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek.
Tym razem uroczystość odbyła się na Świetlicy w Woli Cygowskiej, która jest pod opieką Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem. Tam znajduje się nowo otwarta Izba Pamięci poświęcona rodzinie Prota Lelewela.
W obchodach święta wzięli udział dyrektorzy i bibliotekarze bibliotek publicznych z powiatu wołomińskiego, wójt Gminy Poświętne Jan Andrzej Cymerman oraz jego zastępca Lech Sędek.
Z tej okazji na wstępie Joanna Hołubicka dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie złożyła wszystkim obecnym bibliotekarzom najlepsze życzenia satysfakcji z pracy, sukcesów i wielu pomysłów, pozytywnej energii oraz pełnych regałów książek i samych zadowolonych czytelników.
Uroczystość obchodów zbiegła się z pożegnaniem odchodzącej na emeryturę Pani Elżbiety Pasik wieloletniego kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem.
W tym okresie placówka przeszła wiele przemian jak choćby komputeryzację, która zautomatyzowała procesy biblioteczne. W tym czasie nie odbyło się bez wielu przeprowadzek głównej siedziby i podległych jej filii w Nowych Ręczajach i Międzylesiu.
Pani Elżbiecie obecni goście życzyli aby plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz by nadal otaczała Ją życzliwość ludzi i żeby znalazła czas dla siebie, na pielęgnowanie swoich pasji i zainteresowań.
Życzyliśmy również dobrego zdrowia, pogody ducha, ciepła i spokoju w życiu osobistym.
Światowy Dzień Książki 2016
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia na całym świecie.
Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
My oczywiście całym sercem włączamy się do obchodów. Darowujemy naszym czytelnikom książki w prezencie oraz tematycznie związane ze świętem złote myśli.
Towarzyszy nam również wystawa pt. Książki z różą w tytule.Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
W sobotę 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Głównym celem wszystkich działań podejmowanych tego dnia jest wzrost świadomości społecznej na temat autyzmu i uwrażliwienie ludzi na problemy dotkniętych tym zaburzeniem osób i ich rodzin.
Przecież właśnie poznanie problemu jest najlepszą drogą do akceptacji i zrozumienia drugiego człowieka.
My również chcemy wyrazić z całą stanowczością i przekonaniem solidarność z tą coroczną "niebieską" akcją.
Zapewniamy ze swej strony bogaty księgozbiór dotyczący autyzmu i zagadnień mu pokrewnych.
W przeddzień Niedzieli Palmowej, 19 marca odbyły się wielkanocne warsztaty robienia palm.
Z uwagi na duże zainteresowanie warsztatami w zeszłym roku, postanowiliśmy ponownie je zorganizować.
Po raz kolejny okazało się, że było warto. Również w tym roku w warsztaty bardzo zaangażował się Młodzieżowy Szkolno-Parafialny Wolontariat Otwarte Serce, działający prężnie w naszym lokalnym środowisku pod kierunkiem Pani Magdaleny Pomianowskiej.
Na początku nawiązując do miejsca, gdzie odbywało się spotkanie, młodzież zapoznała się z wystawką książek traktujących o zwyczajach związanych z Wielkanocą oraz wzięła udział w quizie literackim ze znajomości lektur takich jak: Kubuś Puchatek A. Milne'a, Mały Książę A. de Saint-Exupéry'ego, Opowieści z Narnii C. S. Lewisa i innych popularnych pozycji książkowych.
Zabawa okazała się przednia - można było się czegoś dowiedzieć a jednocześnie miło spędzić czas.
Warsztatom towarzyszyła również mini-wystawa pocztówek wykonana niegdyś własnoręcznie przez Panią Krystynę Kwapiszewską, wybitną nauczycielkę wołomińskiego liceum a zachowanych w zbiorach naszej biblioteki.
Wśród szerokiego grona uczestników warsztatów ku zdziwieniu innych prym wodzili tatusiowie ze swoimi pociechami. Pomysłowość dzieci oraz wykonanie ojców dało efekt przepięknych, kolorowych i niepowtarzalnych palm. Niektórzy dopiero przy tej okazji odnaleźli w sobie ogromną inwencję twórczą. Wśród ogólnego gwaru i wielkich emocji dało się słyszeć wspólne wspomnienia o świątecznych zwyczajach w różnych domach oraz nieśmiałe nucenie przez dzieci pogodnych wiosennych piosenek.
Na zakończenie warsztatów wszyscy pochwalili się swoimi palemkami i z dumą wychodząc z nimi do swoich domów umawiali się już na kolejny rok. Okazało się zatem, ku naszej radości, że spotkania te stają się już tradycją naszej biblioteki.
Zatem Alleluja i zapraszamy za rok!


W środę 16.03.2016 roku na zaproszenie Joanny Hołubickiej Przewodniczącej Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie odbyło się spotkanie członków Koła połączone z wycieczką do Hotelu Trylogia koło Warszawy.
Odwiedziliśmy tam muzeum poświęcone twórczości filmowej wybitnego reżysera - Jerzego Hoffmana.
Wśród eksponatów mogliśmy obejrzeć m. in. oryginalne stroje, broń, rekwizyty filmowe oraz archiwalne fotografie z planów filmowych i niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych zbiorów J. Hoffmana, które stanowią niezwykłą wartość poznawczą i edukacyjną. Była to niezwykła lekcja historii. Na rozległym terenie uczestnicy spotkania mogli obejrzeć dodatkowe atrakcje m. in. zamki w miniaturze, ogrody, aleje dębów posadzonych przez artystów goszczących w Hotelu Trylogia. Następnie udaliśmy się do sali w Ossowie, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.
Pani Joanna Hołubicka złożyła wszystkim życzenia świąteczne, tradycyjnie podzieliliśmy się jajeczkiem a później rozmawialiśmy o planach Koła na 2016 rok. W trakcie spotkania przyjęto deklaracje od kandydatów na członków, zebrano składki za 2016 rok i omówiono sprawy organizacyjne.
2016 - rok "Cichociemnych"

Sejm rzeczypospolitej polskiej, "aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu oraz aby przekazać pamięć o nich kolejnym pokoleniom, ogłosił rok 2016 Rokiem Cichociemnych".
Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na terytorium okupowanej Polski.
Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.
Do końca wojny do polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy.


W środę 17 lutego 2016 r. na zaproszenie Pani Małgorzaty Rowickiej - Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Marki - dyrektorzy i bibliotekarze bibliotek publicznych Powiatu Wołomińskiego odwiedzili marecką placówkę.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklicznych odwiedzin różnych placówek. Wszyscy goście zostali powitani przez Panią Małgorzatę Rowicką, która przedstawiła personel i zaprosiła do obejrzenia biblioteki po ostatnim remoncie.
Następnym punktem spotkania było omówienie zmian przepisów dotyczących działalności bibliotek publicznych, które zostały przekazane na szkoleniu organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę m. st. Warszawy.
Później przeszliśmy do dawnego budynku Pałacu Briggsów, ówczesnych fabrykantów, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół im. Jana Pawła II.
Przy wejściu powitała nas Pani Katarzyna Chilińska-Smoleń, bibliotekarz szkolny, która oprowadziła nas po budynku.
Szczególną uwagę wszystkich zwróciła sztukatorska dekoracja szczytów w dawnej sali balowej oraz weranda, która pierwotnie pełniła funkcję oranżerii.
W holu natomiast nasz wzrok przykuły prowadzące na dalsze piętra drewniane ciemne schody.
Dyrektor mareckiej biblioteki zrobiła nam niespodziankę zapraszając do Pałacyku członków Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga Panią Bogusławę Sieroszewską oraz Pana Zbigniewa Paciorka, którzy w pięknych strojach wprowadzili nas w klimatach czasów, opowiadając o rodzinie Briggsów.
Prezentacja multimedialna, którą nam przedstawiono była dopełnieniem naszej wiedzy o historii Marek i jego właścicielach. Była to niezwykła uczta duchowa dla wszystkich obecnych, jesteśmy wdzięczni za tę żywą lekcję historii.

2016 - Rok Feliksa Nowowiejskiego


Feliks Nowowiejski - kompozytor, dyrygent, autor muzyki Roty Marii Konopnickiej Został patronem 2016 r.
Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury - głosi uchwała przyjęta przez Sejm 31 grudnia 2015 r.
W 2016 roku przypada 70 rocznica śmierci a w 2017 roku - 140 rocznica urodzin twórcy

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy ich w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu, oraz tworzenia anonimowych statystyk. Zasady przechowywania plików cookies mogą zostać skonfigurowane za pośrednictwem ustawień przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na przechowywanie na Państwa urządzeniach plików cookies pochodzących z naszej strony.
Rozumiem, zamknij informację