Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie
im. Heleny i Stefana Nasfeterów

Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie
im. Heleny i Stefana Nasfeterów

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

 A++ 

 

 A+ 

 

 A 

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie
im. Heleny i Stefana Nasfeterów

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

Wydarzenia 2015

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, pełen ciepła i radości.
To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z bliskimi i rodziną.
W związku ze zbliżającymi się świętami w środę drugiego grudnia Joanna Hołubicka dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie zaprosiła dyrektorów bibliotek publicznych z Powiatu wołomińskiego do wspólnego świętowania Wigilii. Podczas spotkania Pani Joanna Hołubicka złożyła wszystkim życzenia świąteczne, później przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i indywidualne życzenia.
Wszyscy wspólnie zasiedli do stołów, by razem zjeść wigilijną wieczerzę.
Było wiele wspomnień, rozmów, które nie miały końca. Wszyscy tego popołudnia poczuliśmy magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Warsztaty gipsowe
W środę 25.11.2015 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała dla wszystkich chętnych bibliotekarzy bibliotek publicznych naszego powiatu warsztaty gipsowe.
Pani Alicja Żelazo - plastyk pokazała na początek wszystkim obecnym jak wykonać mając agrowłókninę, kartkę Bożonarodzeniową, flamastry i blok kolorowy świąteczne dekoracje.
Z wielkim zapałem wszystkie bibliotekarki własnoręcznie wykonały piękne, niezwykłe oryginalne ozdoby.
Następnie Pani Alicja pokazała w jaki sposób mając silikonową foremkę małego Jezuska, gipsu sztukatorskiego i bloku rysunkowego, wykonać oryginalny prezent gwiazdkowy. Warsztaty gipsowe dały bibliotekarzom dużo radości i zadowolenia z uzyskanych efektów swojej pracy. Wszystkie panie orzekły, że będą takie warsztaty prowadzić dla swoich czytelników, aby pozwolić rozwijać ich zdolności plastyczne i manualne.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę i działanie.
Dziękujemy Pani Alicji za przybliżenie nam tej formy plastycznej, inspiracje i wspaniałą zabawę.Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim
We wtorek 24.11.2015 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie zorganizowała spotkanie autorskie w ossowskiej bibliotece - filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie.
Gościem tego spotkania był Arkadiusz Niemirski satyryk, dziennikarz, autor wielu książek dla młodzieży i dorosłych.
Z pisarzem spotkali się uczniowie klas IV-VI oraz I-III Gimnazjum Zespołu Szkół w Ossowie.
Podczas spotkania wykorzystując prezentację multimedialną w bardzo ciekawy sposób przedstawił swoją twórczość, pokazywał wiele zdjęć z prywatnego archiwumoraz opowiedział o swoich pasjach i marzeniach.
Po śmierci Zbigniewa Nienackiego, będącego twórcą "Pana Samochodzika" Arkadiusz Niemirski podjął współpracę z wydawnictwem Warmia i stał się kontynuatorem cyklu.
Napisał 16 części dalszych przygód "Pana Samochodzika" i wiele innych znanych powieści detektywistycznych: "Bożek Templariuszy", Testament Bibliofila", "Pojedynek detektywów", "Tajemnica Fabiusza" oraz "klątwa Nipkowa".
Uczniowie z uwagą i dużym zainteresowaniem słuchali pisarza a na zakończenie chętnie zadawali pytania.
Dziękujemy Panu Arkadiuszowi Niemirskiemu za niezwykłe spotkanie autorskie.


Dwutysięczny czytelnik
Grono naszych czytelników rośnie niemal z dnia na dzień.
29.10.2015 powitaliśmy już dwutysięczną czytelniczkę.
Pani Weronice j Jej rodzinie życzymy samych dobrych dni i wspaniałych lektur.


Jakuck - Oswajanie Byka Zimy
W środę 21.10.2015 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z Panem Michałem Książkiem - reportażystą, kulturoznawcą i ornitologiem.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie oraz inni czytelnicy biblioteki.
Autor m.in. książki pt "Jakuck" obecnie zamieszkujący pobliski Tłuszcz jest również przewodnikiem syberyjskim i podróżnikiem,
który trzy lata mieszkał w Jakucji studiując kulturę i historię Narodów Północy oraz losy Wacława Sieroszewskiego ps. "Wacław Sirko" zesłańca syberyjskiego.
Wszyscy uczestnicy spotkania byli zauroczeni barwnymi opowieściami o dalekim Jakucku i Republice Sacha (Jakucji), oddalonej od nas ponad 8000 km.
Te niesamowite opowieści i piękne zdjęcia ukazały jak Jakuci radzą sobie z tak niskimi temperaturami podczas zimy dochodzącymi do -50 stopni Celsjusza,
jak się ubierają, co jedzą. 
Uczestnicy spotkania mieli wiele pytań dotyczących życia codziennego Jakutów.
Niestety, chętnych do odwiedzenia tego niezwykle mroźnego regionu było niewielu.
Autor prelekcji jest niezwykłym człowiekiem.
Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy jego pasje i zainteresowania.W sobotę 19.09.2015 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie zorganizowała wyjazd edukacyjno-szkoleniowy do Zamościa.
Uczestnikami byli bibliotekarze z bibliotek publicznych Powiatu Wołomińskiego.
Pierwszym etapem naszej wycieczki była wizyta w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu.
Mieliśmy możliwość zapoznania się z dziełami biblioteki i jej zbiorami. Szczególnie zainteresował nas klemensowski księgozbiór rodziny Zamoyskich, który Książnica posiada w depozycie od 2008 roku.
Wielką inspiracją były dla nas prace czytelników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży wykonane podczas zajęć bibliotecznych. Zauroczyły nas smoki, sowy, ptaki, żabki i wiele innych niesamowitych prac.
Jesteśmy wdzięczni Pani Danucie R. Kowałko dyrektor Książnicy Zamoyskiej za możliwość odwiedzenia biblioteki.
Następnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamościa. Dzięki Pani Dominice, naszej przewodniczce poznaliśmy niezwykłe zabytki m. in. Ratusz, Rynek Wieki, Katedrę, Muzeum Zamojskie, Muzeum Sakralne, Rotundę Zamojską.
Pani przewodnik swoimi opowieściami i wiedzą zachwyciła nas wszystkich.
Wieczorem, zmęczeni ale już zakochani w Zamościu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wołomina.
Wyjazd ten pozostanie na długo w naszej pamięci.
Dziękujemy wszystkim bibliotekarzom, którzy wzięli udział w wycieczce za wytrwałość w zwiedzaniu i niesamowitą atmosferę.
9 września 2015 roku uroczyście obchodziliśmy jubileusz 60. lecia działalności naszej biblioteki.
Spotkaniu, które odbyło się w Galerii przy Fabryczce towarzyszyły wystawy: Cimelia i reprinty w zbiorach biblioteki oraz Formy dekoracyjne z Huty Szkła w Wołominie.
Podczas spotkania zaprezentowana została historia biblioteki, wspomniano również zapomnianą już nieco Hutę Szkła w Wołominie i dawne Technikum Przemysłu Szklarskiego.
Uwieńczeniem obchodów był przepiękny koncert Wokół "Nocy i Dni" na harfę i smyczki w wykonaniu Fair Play Quartet.
Dziękujemy za życzenia od naszych miłych i zacnych Gości, składamy podziękowania młodzieży - kl. IV r Liceum Ekonomicznego, która pod opieką P Elżbiety Lewkowicz, z wielkim zaangażowaniem wykorzystywała aktualnie zdobywane w szkole umiejętności "specjalistów od reklamy".

8.09.2015 Pani Joanna Hołubicka - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie była gościem Radia FAMA. Podczas audycji mówiła o zbliżających się obchodach jubileuszu 60. lecia działalności biblioteki.
Materiał z nagrania można odłuchać TUTAJ


Dnia 15.08.2015 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie wzięła udział w uroczystościach związanych z 95. rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku „Cud Nad Wisłą” w Ossowie.
Podczas Pikniku Patriotycznego „Polska Swemu Obrońcy”, przygotowanego przez Instytucję Kultury Ossów 1920 - Wrota Bitwy Warszawskiej, dzieci i dorośli mieli możliwość odwiedzenia Salonu Literackiego. Mogli tu zapoznać się z wybranymi publikacjami z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wykonać prace plastyczne dowolną techniką. Można było również poznać dzieje trzech bohaterów książek z tego okresu: Koziołka Matołka, Plastusia i Pyzy wędrującej po polskich drużkach. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasz Saloniki Literacki.27 maja 2015 r. bibliotekarze bibliotek Powiatu Wołomińskiego uczestniczyli w niezwykle ciekawym spotkaniu w "Parku Kulturowym - Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".
Jest to unikalne w skali Polski miejsce, gdzie utrwala się pamięć i wiedzę o wydarzeniach lat 1919-1921.
To tutaj w sierpniu 1920 roku wydarzyło się coś wielkiego - nastąpiło symboliczne przełamanie bolszewickiej nawały. Polacy zatrzymali pochód armii czerwonej na Warszawę i na całą zachodnią Europę.
Atmosfera spotkania była niezwykle przejmująca. Pan Dyrektor placówki, Maksym Gołoś wprowadził słuchaczy w klimat wydarzeń 1920 roku, po czym odbyła się multimedialna prezentacja nawiązująca do tematyki Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Spotkanie zakończyło się spacerem do kaplicy i cmentarza polskich żołnierzy oraz aleją 96 Dębów Pamięci - wszystkich ofiar Katastrofy Smoleńskiej wraz z powstającym Panteonem Wybitnych Polaków, którzy zginęli w tej katastrofie.
Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor Joannie Hołubickiej za zorganizowanie tak wspaniałej lekcji historii.
Jesteśmy zbudowani postawą Polaków - świadków "Cudu nad Wisłą".
Dziękujemy również Pani Milenie Powała za gościnę w przepięknej, przytulnej ossowskiej bibliotece.
W środę 29 kwietnia 2015 roku, Pani Joanna Hołubicka, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie, zorganizowała wyjazd do Biblioteki Publicznej im., Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
Odbył się on w ramach działalności programowej wołomińskiego koła SBP.
Wszyscy uczestnicy - bibliotekarze powiatu wołomińskiego, zostali wprowadzeni przez Panią dyrektor biblioteki Mirosławę Majewską we wszelkie zagadnienia związane z postacią patrona oraz szeroko pojętą działalnością placówki.
Specyfikacją biblioteki jest obcojęzyczność zbiorów, bogactwo dokumentów multimedialnych i książek mówionych.
Poznanie tak oryginalnego profilu zbiorów było niezwykle ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników spotkania. 

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców.
Święto zainaugurowano w Barcelonie w setną rocznice powstania Unii.
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej -
rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak:
Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona -
Świętego Jerzego.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami,
mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św Jerzego.
Później kobiety zaczęły odwzajemniać mężczyznom podarunkami z książek.
W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie dla wszystkich czytelników, którzy ją odwiedzą
czekają książki oraz wykonane z papieru zakładki do książek.
Zapraszamy do wspólnego świętowania 23 kwietnia.

 

Wielkanoc to największe i najwcześniej, bo już w II wieku, ustanowione święto Kościoła i wszystkich chrześcijan.
Oprócz stosownej do swej rangi pięknej liturgii posiada również niezliczone zwyczaje domowe.
Okres Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Męki Pańskiej popularnie zwana Niedzielą Palmową.
W przeddzień tego właśnie dnia, 28 marca 2015 r., w naszej bibliotece odbyły się warsztaty tworzenia palm wielkanocnych.
Zajęcia te prowadził Młodzieżowy Wolontariat Szkolno-Parafialny "Otwarte Serce", prowadzony przez Panią Magdalenę Pomianowską.
Koordynatorem warsztatów była Pani Gabriela Siewiera.
W czasie tworzenia pięknych palm wszyscy uczestnicy wymieniali między sobą swoją wiedzę o zwyczajach wielkanocnych.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tradycjach wielkanocnych, a cała biblioteka udekorowana była stosownie do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Głównego organizatora spotkania, Panią Dyrektor Joannę Hołubicką szczerze zaskoczyła niezwykle duża frekwencja,
było bowiem kilkadziesiąt osób, dorosłych i dzieci.
Wszyscy w tej wielopokoleniowej grupie pracowali z wielkim zapałem i zaangażowaniem.
Efektem wielogodzinnej pracy twórczej były przepiękne, barwne i niepowtarzalne palmy, które każdy z uczestników z dumą zabrał ze sobą do domu.
Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok, aby znowu w tak rodzinnej sympatycznej atmosferze miło i efektywnie spędzić przedświąteczny czas.
 

Dnia 18.03.2015 roku odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie członków Koła SBP przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie.
Uczestniczyło w nim 10 osób.
Tematem tego spotkania były głównie sprawy organizacyjne.
Przyjęto deklaracje od bibliotekarzy, którzy chcą poszerzyć grono naszego Koła.
Następnie omówiono sprawy finansowe dotyczące składek za rok 2015.
Na dzień dzisiejszy wszystkie wpłaty na rok 2015 zostały uregulowane.
Omówione zostały również plany spotkań i wyjazdów członków Koła SBP w roku 2015.
Na koniec zebrania przewodnicząca Koła Joanna Hołubicka, przygotowała dla wszystkich niespodziankę -
spotkanie z Panią Teresą Sadowską - wołominianką, propagatorką żywienia zgodnie z grupą krwi.
Było ono niezwykle ciekawe i pouczające.
Na pewno zainspirują każdego do zwrócenia uwagi na swoje odżywianie.

 

W dniu 24 marca podobnie jak w wielu miastach w Polsce w naszej bibliotece odbyła się akcja społeczna "Czytam w podróży... Herberta".
Czytelnicy otrzymali zakładki promujące twórczość Zbigniewa Herberta.
Jest to już III edycja ogólnopolskiej akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Celem tego projektu jest nie tylko upowszechnienie twórczości poety,
ale również popularyzacja czytelnictwa w ogóle.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy ich w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu, oraz tworzenia anonimowych statystyk. Zasady przechowywania plików cookies mogą zostać skonfigurowane za pośrednictwem ustawień przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na przechowywanie na Państwa urządzeniach plików cookies pochodzących z naszej strony.
Rozumiem, zamknij informację