Jesteś tutaj:

"Zbrodniarz i panna". Pokaz filmu Janusza Nasfetera

Data: 24.02.2020 r., godz. 21.32    409
Czy zbrodniarz usunie świadka, czy świadek rozpozna zbrodniarza? Zagadka rozwiązana. Za nami pierwszy w tym roku seans filmowy! Peerelowska bajka o Kopciuszku, w której wątek romansowy przeplata się z kryminalnym. Pokaz „Zbrodniarza i panny” poprzedziła prelekcja Pawła Jaskulskiego pt.”Pierwszy trup Janusza Nasfetera”. W spotkaniu wzięła udział Agnieszka Czarnecka, wnuczka reżysera.
W sobotę 22 lutego odbyła się projekcja "kulturalnego filmu rozrywkowego", czyli "Zbrodniarza i Panny" Janusza Nasfetera.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin spokrewnionego z patronem biblioteki reżysera, który w latach trzydziestych bywał w prowadzonym przez wuja wołomińskim kinie „Oaza”. To właśnie tutaj narodziła się jego filmowa pasja.

Janusz Nasfeter w latach 1958-79 zrealizował kilkanaście filmów fabularnych. Jest kojarzony przede wszystkim z obrazami psychologicznymi. W filmach takich jak „Abel, twój brat”, „Motyle”, „Nie będę Cię kochać”, „Królowa Pszczół” opisywał zawiły świat dziecięcych dramatów.

Reżyser ma w swoim dorobku również kryminał z wyjątkową obsadą aktorską. W „Zbrodniarzu i pannie” w rolach głównych wystąpili Zbigniew Cybulski oraz Ewa Krzyżewska. Podobnie jak wcześniej w „Popiele i diamencie” Wajdy tutaj też zagrali romansującą parę. Przystojny oficer milicji i skromna kasjerka z prowincji prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa rabunkowego. W tle mamy nadmorski kurort, luksusowy hotel i zamożne towarzystwo, wśród którego może przebywać groźny bandyta.
Trzymający w napięciu thriller nakręcony został według scenariusza Joe Alexa - Macieja Słomczyńskiego, twórcy powieści kryminalnych, głównego scenarzysty teatru sensacji "Kobra" - jednego z największych przebojów w historii polskiej telewizji.
Autorem zdjęć do „Zbrodniarza” jest Jerzy Lipman, znakomity operator polskiej szkoły filmowej, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Wojciechem Hasem, Aleksandrem Fordem i Romanem Polańskim.
Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa Krzysztofa Komedy, wybitnego jazzmana i autora muzyki filmowej.