Jesteś tutaj:

"Zbrodniarz i panna" - pokaz filmu Janusza Nasfetera

Data: 11.02.2020 r., godz. 08.00    422
W sobotę 22 lutego o godz.17.00 zapraszamy na pierwszy w tym roku wieczór filmowy w bibliotece. Pokażemy kryminał Janusza Nasfetera "Zbrodniarz i panna" ( w rolach głównych Zbigniew Cybulski i Ewa Krzyżewska). W spotkaniu weźmie udział filmoznawca Paweł Jaskulski, który wygłosi prelekcję pt. "Pierwszy trup Janusza Nasfetera".
W tym roku przypada setna rocznica urodzin reżysera Janusza Nasfetera, który w latach trzydziestych bywał w prowadzonym przez wuja wołomińskim kinie „Oaza”. To właśnie tutaj narodziła się jego filmowa pasja.

Janusz Nasfeter w latach 1958-79 zrealizował kilkanaście filmów fabularnych. Jest kojarzony przede wszystkim z obrazami psychologicznymi. W filmach takich jak „Abel, twój brat”, „Motyle”, „Nie będę Cię kochać”, „Królowa Pszczół” opisywał zawiły świat dziecięcych dylematów.

Autor dramatów ma w swoim dorobku również kryminał z wyjątkową obsadą aktorską. W „Zbrodniarzu i pannie” w rolach głównych wystąpili Zbigniew Cybulski oraz Ewa Krzyżewska. Podobnie jak wcześniej w „Popiele i diamencie” Wajdy tutaj też zagrali romansującą parę. Przystojny oficer milicji i skromna kasjerka z prowincji prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa rabunkowego. W tle mamy nadmorski kurort, luksusowy hotel i zamożne towarzystwo, wśród którego może przebywać groźny bandyta.
Trzymający w napięciu thriller nakręcony został według scenariusza Joe Alexa - Macieja Słomczyńskiego, twórcy powieści kryminalnych, głównego scenarzysty teatru sensacji "Kobra" - jednego z największych przebojów w historii polskiej telewizji.
Autorem zdjęć do „Zbrodniarza” jest Jerzy Lipman, znakomity operator polskiej szkoły filmowej, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Wojciechem Hasem, Aleksandrem Fordem i Romanem Polańskim.
Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa Krzysztofa Komedy, wybitnego jazzmana i autora muzyki filmowej.

Wieczór filmowy jest również okazją do świętowania setnej rocznicy urodzin przybycia patronów biblioteki Heleny i Stefana Nasfeterów do Wołomina.