Jesteś tutaj:

Relacja

Data: 25.10.2024 r., godz. 10.00    16
Prelekcja dla młodzieży szkolnej pt. „Portret Poety” o Juliuszu Słowackim, którą poprowadziła znana literaturoznawczyni, edytorka, eseistka Pani Agnieszka Papieska z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, 23.10.2024
23.10.2024 w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie odbyła się prelekcja dla młodzieży szkolnej pt. „Portret Poety”, którą poprowadziła znana literaturoznawczyni, edytorka, eseistka Pani Agnieszka Papieska z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, która opracowała m.in. „Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza oraz zbiór jego korespondencji. Współorganizowała wystawę „Słowacki w Libanie” w klasztorze św. Antoniego w Ghazir, Liban.

W prelekcji uczestniczyli uczniowie z Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce z nauczycielami Kamilem Barbarskim i Marcinem Jędrzejczakiem, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie z nauczycielkami Agnieszką Piasecką i Agnieszką Kurowicką. Uczestników prelekcji przywitał dyrektor biblioteki Krzysztof Kudera.
Prelegentka opowiedziała m.in. o podróży Juliusza Słowackiego, podczas której odwiedził wiele krajów takich jak Grecja, Egipt, Palestyna, Syria i Liban. To właśnie w Libanie, w klasztorze św. Antoniego (Betcheszban) w Ghazir, powstało wielkie dzieło Słowackiego pt. „Anhelli”, z którego pochodzą słynne i zawsze aktualne słowa: „Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je”.

Podczas tej podróży powstawały nie tylko słynne utwory poetyckie, lecz także rysunki i akwarele. Słowacki pisał też listy do matki, z których możemy dowiedzieć się wiele o jego przeżyciach i wrażeniach z podróży. Uczniowie zapoznali się ponadto z fragmentami notatników Słowackiego - „Albumu podróży na Wschód” i „Raptularza Wschodniego”.

Podróż na Wschód - będąca postrzegana jako podróż w głąb siebie Słowackiego - była kluczowa dla wieszcza oraz jego twórczości. To właśnie w trakcie tej podróży przeszedł przemianę duchową, z niepewnego własnej wartości młodego poety, żyjącego w poczuciu niezrozumienia i izolacji od społeczeństwa, zmienił się w świadomego i dojrzałego twórcę.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem i wywołał dyskusję nie tylko o Juliuszu Słowackim. Była to także okazja do opowieści o relacjach Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Podczas rozmowy młodzież dowiedziała się również, że w Libanie, na przedmieściach Bejrutu, istnieje polski cmentarz. Cmentarz ten jest do dziś utrzymywany i porządkowany przez jednego z tamtejszych mieszkańców, który mocno zżył się z Polakami i dobrze ich wspomina. Ale to niejedyny polski akcent w tym kraju. We wspomnianym już klasztorze wciąż wybrzmiewają echa twórczości Słowackiego - znalazła się tam wystawa poświęcona wieszczowi, przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Na klasztornym murze można też zobaczyć tablicę upamiętniającą jego pobyt w tym miejscu w 1837 roku.

Prelekcja odbyła się w ramach projektu „Słowacki. Poeta, myśliciel, człowiek”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

---------------------------------
Powiat Wołomiński - Ziemia Norwida i "Cudu nad Wisłą"
Arkadiusz Werelich - starosta wołomiński dla Mieszkańców
Katarzyna Maria PAZIO - Wicestarosta Wołomiński 2024-2029

Agnieszka Papieska z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
foto Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie