Jesteś tutaj:

Relacja

Data: 28.06.2024 r., godz. 15.00    64
Spotkanie autorskie z poetką Panią Marię Maciaszek, która w kwietniu skończyła 100 lat! 25.06.2024 r.
25 czerwca 2024 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie odbyło się kolejne wyjątkowe wydarzenie. Podczas spotkania autorskiego gościliśmy Panią Marię Maciaszek, która w kwietniu skończyła 100 lat! Gości powitał dyrektor biblioteki Krzysztof Kudera.

Spotkanie odbywało się w formie rozmowy przeplatanej wierszami poetki. Rozmowę z autorką wierszy poprowadził polonista Cezary Waszczyński. Wiersze odczytywała, a także z pamięci mówiła sama Pani Maria oraz Małgorzata Płaza.
Mogliśmy dowiedzieć się o zamiłowaniu poetki do szkoły i nauki oraz że to lektury szkolne stawały się dla autorki inspiracją. Poetka opowiedziała o swoim zamiłowaniu do ogrodu i kwiatów. Usłyszeliśmy też smutną historię o pożarze w domu, w którym mieszkała Pani Maria, w którym spłonęły wszystkie wcześniej napisane wiersze. Warto podkreślić, że wiersze Pani Maria Maciaszek pisała już przed II Wojną Światową!

Jak powiedziała autorka: nauka, pisanie i czytanie są to dla niej pasje, a „historia dzieje się każdego dnia”.
Pięknym akcentem spotkania była prezentacja i prelekcja o poetce przygotowana przez Krzysztofa Łebkowskiego pt. „Śladami Marii Maciaszek - przyczynki do biografii”, podczas której mogliśmy poznać bliżej Panią Marię.
Dyrektor biblioteki złożył życzenia urodzinowe drogiej jubilatce.

Maria Maciaszek - poetka z powiatu wołomińskiego, urodziła się 06 kwietnia 1924 r., w Kamionce, w Wielkopolsce. Szkoły, do których uczęszczała kończyła z wyróżnieniami, a nadzieję na kontynuację nauki pokrzyżowała II Wojna Światowa. Okupację przepracowała w przejętym przez Niemców folwarku. Jej hobby to zajmowania się ogródkiem i pisanie wierszy.
W 2009 r., wydała pierwszy tomik wierszy pt. „Pozbieram słowa”. Następnie tomik wierszy pt. „Pochwała jesieni”. W 2014 r., wydany został wybór wierszy pt. „To duch kwietny we mnie mieszka”. W 2017 została opublikowana biografia „«STĄD - TACY PIĘKNI...» Opowieść o Marii Maciaszek” autorstwa Grażyny Krzyżak-Krzyżanowskiej.