Jesteś tutaj:

Relacja

Data: 16.05.2023 r., godz. 18.30    256
Rok Mikołaja Kopernika w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie, 16.05.2023 r.
Dziś w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Powiatowy Uniwersytet Otwarty i został wygłoszony wykład z okazji przypadającego w tym roku - Roku Mikołaja Kopernika, poświęcony przybliżeniu postaci tego wybitnego astronoma, ur. 19 lutego 1473 r. w Toruniu.
Wykład poprowadził Maciej Jasiński z Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich. Uczestnicy spotkania słuchali wykładu z ogromnym zainteresowaniem !
Z tego niezwykle interesującego wystąpienia dowiedzieliśmy się, że Nicolaus Copernicus swoje dzieło „O obrotach sfer niebieskich", które tworzył aż 36 lat, wydał dokładnie w dzień swojej śmierci czyli 24 maja 1543 r. we Fromborku.
Za kilka dni będziemy obchodzić 480 rocznicę śmierci tego wybitnego polskiego astronoma.
O Koperniku nie bez powodu mówi się, że „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", bo to właśnie on ogłosił światu, że Ziemia krąży wokół Słońca.
Ciekawostką jest to ze oryginał najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika, czyli „O obrotach sfer niebieskich" na co dzień znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i należy do jednych z nielicznych dzieł XVI-wiecznych oryginałów, które zachowały się do dzisiejszych czasów.

foto wikipedia.org

Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem – obraz Jana Matejki z 1873 roku.