Jesteś tutaj:

Wydarzenie

Data: 17.01.2023 r., godz. 14.45    79
Pokaz filmu "Kolorowe pończochy" reż. Janusz Nasfeter, 26.01.2023 godz.18.00
Filmowe czwartki w bibliotece

- W 2023 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie mieszcząca się przy ul. Ogrodowej 1A będzie kontynuowała cykl „Filmowe czwartki w Bibliotece” – zapewnia Krzysztof Kudera, dyrektor placówki.

- Zapraszam na pierwsze w tym roku wydarzenie z cyklu, które odbędzie się w czwartek 26 stycznia 2023 roku o godz. 18.00. Zaprezentujemy Państwu Kolorowe pończochy – polski film obyczajowy w reżyserii Janusza Nasfetera, który powstał w 1960 roku. Całość produkcji tworzą dwie nowele:
„Matylda” i „Jadźka”, które opowiadają o dziecięcych marzeniach. Patrząc na nie z dzisiejszej perspektywy, bagatelnych, jednak dla bohaterek obu nowel, spełnienie ich marzeń było nierealne. Warto się zastanowić do czego mogą doprowadzić niespełnione marzenia i nadzieje dzieci z ubogich domów.
Po projekcji filmu Dyrektor Kudera zaprasza na rozmowę o poruszanych w filmie zagadnieniach psychologiczno-społecznych w odniesieniu do obecnych czasów.

Co wiemy o samym filmie?
Kolorowe pończochy to dramat psychologiczny o młodzieży i dla młodzieży, ale jego przesłanie ważne jest również, a może przede wszystkim dla osób dorosłych – rodziców i opiekunów młodych ludzi. Uzmysławia bowiem, jak ważna jest we wzajemnych stosunkach wrażliwość i otwartość na potrzeby innych, potrzeby, których zaspokojenie dla wielu z nas mogą być nie do pokonania zaś przez wielu mogą być bez większego wysiłku zniwelowane, dając radość i poczucie spełnienia słabszym społecznie jednostkom.
Marzeniem Matyldy są kolorowe pończochy… Jadźka jest nielubiana i nieakceptowana przez rówieśnicze środowisko.
Oglądając obie nowele, pomimo upływu czasu jaki minął od realizacji tej produkcji z łatwością zauważymy, że problem rówieśniczej akceptacji, poczucie wyobcowania i braku możliwości „przebicia się” jest dziś nie mniej aktualny niż był ponad 60 lat temu.
W prawdzie wymarzone przez Matyldę „Kolorowe pończochy” zastąpiły dziś markowe ubrania na których zakup nie stać wielu rodziców lecz dylematy młodych ludzi pozostały niezmienne.
Nie brakuje też w naszych szkołach dzieci, które podobnie jak Jadźka muszą zmierzyć się z niechęcią rówieśników.
Film godny polecenia zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych.

Na portalu ponapisach.pl czytamy między innymi: „Kolorowe pończochy to dzieło niezwykłe. Operujące naturalnym dziecięcym językiem, prawdziwe i bardzo aktualne. Janusz Nasfeter miał rękę do tego rodzaju opowieści, a jego metodyka pracy z dziecięcymi aktorami (z reguły amatorami) przeszła już do legendy. Tu nie ma zbędnej miny, dzieciaki są wyjątkowe, czasami pyskate, często smutne, potrafią rozśmieszyć, zdenerwować, ale też przejmujemy się wieloma z tych sportretowanych w Kolorowych pończochach. Każdy bowiem, nawet ten najkrótszy epizod to osobna historia z której wyłapujemy kilka zdań, a Nasfeter filmuje opowieść w taki sposób, że całość stanowi piękną i niezapomnianą historię o trudach dzieciństwa.
Nowela "Jadźka" jest filmem czarno-białym, a nowela "Matylda" kolorowym. W kolorowej części wykorzystano taśmę Eastman Kodak w systemie Technicolor zakupioną do produkcji Krzyżaków Aleksandra Forda, co czyni film jedną z pierwszych polskich produkcji w Technikolorze”.
Obsada aktorska:
Zofia Bodakowska – Matylda
Helena Grossówna – Maria, matka Matyldy
Natalia Szymańska – babcia Matyldy
Sylwia Lipczyńska – Jadźka Bratek
Gustaw Holoubek – wychowawca
Halina Przybylska – matka Jadźki
Janina Jaroszyńska – nauczycielka
Kazimierz Talarczyk – ojciec Jadźki
Henryk Modrzewski – stary nauczyciel
Włodzimierz Nowak – Romek
Wstęp wolny
Zapraszamy