Jesteś tutaj:

Wydarzenie

Data: 23.12.2022 r., godz. 13.30    105
Aktor Henryk Gołębiewski gościem biblioteki na Ogrodowej
Kino, które pozostawia swój ślad

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Filmowe Czwartki w Bibliotece przy Ogrodowej".

W czwartek – 15 grudnia 2022 odbyła się edycja w świątecznym wydaniu. Tego dnia Biblioteka zaprezentowała film w reżyserii Janusza Nasfetera z lat 70. pt. „Abel, twój brat".
Gościem specjalnym wydarzenia był wybitny aktor Henryk Gołębiewski, który jako nastolatek, debiutował właśnie w tej produkcji w reżyserii Janusza Nasfetera.
Podczas czwartkowego wieczoru aktor odpowiadał na pytania przygotowane przez Krzysztofa Kuderę, dyrektora Biblioteki. Tematyka pytań skłoniła gościa do krótkiej podróży w czasie i relacji z realizacji filmy. Henryk Gołębiewski podzieli się z widzami wspomnieniami ze współpracy na planie z reżyserem Januszem Nasfeterem. Sposób w jaki Pan Henryk odpowiadał na pytania przypomniał widzom o tym, że jest człowiekiem o dużym poczuciu humoru.
Film w reż. Janusza Nasfetera ‘’Abel, twój brat’’ z 1970 roku jest dramatem psychologiczno-obyczajowym o młodzieży dla dorosłych. Jest to film, który przedstawia jeden z najważniejszych aspektów życia człowieka, jakim jest relacja międzyludzka. Obszar życia, z którym każdy człowiek musi się zmierzyć. Film jest o tyle cenny, że przedstawia z jednej strony jak osoba odnajduje się w nowym gronie, które od samego początku nie jest mu przychylne, a z drugiej przedstawia grupę, która przeżywa bardzo ważną życiową lekcję z powodu swoich nierozsądnych decyzji. Widz może w pewnym momencie poczuć jak prawdziwy jest ten film, który przedstawia wiele życiowych sytuacji z życia każdego człowieka. Film godny obejrzenia dla każdego – przekaz jego jest aktualny również dziś, w czasach, gdy zmagamy się z wieloma nowymi wyzwaniami lecz, nasza ludzka natura jest równie delikatna i krucha. Skorzystać z zawartego w filmie przekazu mogliby zarówno ludzie młodzi jak również ich rodzice, opiekunowie, wychowawcy i nauczyciele.
">Z pewnością jest to wyjątkowe dzieło. - Chcemy w nowym – 2023 roku – kontynuować Filmowe Czwartki – zapowiada dyrektor.