Jesteś tutaj:

Wydarzenie

Data: 24.06.2022 r., godz. 12.20    629
Wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim, 10 lipca godz. 15.00. Wydarzenie słowno-muzyczne.
Już 10 lipca o godz. 15.00 (niedziela) zapraszamy do biblioteki przy Ogrodowej 1A, na wyjątkowe wydarzenie z udziałem znanej aktorki Ewy Dałkowskiej przy akompaniamencie muzycznym na pianinie Dominika Rosłona.

Wydarzenie słowno-muzyczne pt.
Ścieżka obok drogi Kazimiery Iłłakowiczówny
wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim.

W interpretacji uznanej aktorki teatralnej i filmowej Ewy Dałkowskiej usłyszymy fragmenty książki Ścieżka obok drogi autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny. Utwór jest literackim wspomnieniem o Marszałku Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Czytanie dopełni muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona.
Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 - 1935 była osobistą sekretarką Marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka, i Wielkiego Męża Stanu. Utwór doczekał się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie - reprint w 1989 roku.

EWA DAŁKOWSKA
Aktorka teatralna i filmowa. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos - Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców.

DOMINIK ROSŁON
Wibrafonista, perkusista, pianista. Współpracował z Teatrami Muzycznymi w Chorzowie, Gdyni, teatrami warszawskimi Rampa, Buffo, Och Teatr, Roma. Występował u boku m.in. takich artystów jak: Krystyna Janda, Piotr Machalica, Marian Opania, Lidia Stanisławska, Mieczysław Szcześniak, Monika Brodka, Ewa Uryga.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Kultura Dostępna

Darczyńca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Partner: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie

Zapraszamy!
Wstęp wolny

 

Ewa Dałkowska

Ewa Dałkowska