Jesteś tutaj:

Wydarzenie

Data: 10.06.2022 r., godz. 18.50    265
27.05-09.06.2022 "Maria Konopnicka. Poetka dzieci". Projekt dofinansowano w ramach programu Instytut Książki Partnerstwo dla książki, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
27.05-09.06.2022 w Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie wyjątkowy program spotkań i wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warsztaty, spotkania z artystami, specjalna ścianka fotograficzna w ramach zadania pt. "Maria Konopnicka. Poetka dzieci".
Projekt dofinansowano w ramach programu Instytut Książki Partnerstwo dla książki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

27 maja Dni z Marią Konopnicką w ramach zadania pt. "Maria Konopnicka. Poetka dzieci" zainaugurowane w Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie. Otwarcia dokonał dyrektor biblioteki Krzysztof Kudera. Wykład wprowadzający wygłosiła prof. Maria Olszewska, która przybyła do nas z Uniwersytetu Warszawskiego. Temat spotkania: Konopnicka jakiej nie znamy – 180. rocznica urodzin Poetki.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane wyniki sondy przygotowanej przez uczniów Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie pod opieką merytoryczną Pani Elżbiety Lewkowicz.
Z kolei Pani profesor przekazała niesamowitą porcję wiedzy na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej i jak wielki wpływ odegrała twórczość poetki dla podtrzymania tożsamości narodowej Polaków.
Prof. Maria Jolanta Olszewska z wykształcenia historyk (specjalizacja archiwistyka) i historyk literatury, profesor Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Literatury Polskiej, w Zakładzie Literatury i Kultury II połowy XIX w., zastępca Kierownika Pracowni Historii Dramatu 1864-1939. Członek Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oddział warszawski, oraz TN KUL.
Główne zainteresowania naukowo – badawcze to dzieje dramatu i teatru w II połowie XIX i I połowie XX wieku; historia i antropologia literatury, genologia, szczególnie pogranicze literatury i gatunków użytkowych - historia świadomości polityczno-społecznej społeczeństwa polskiego i jej odzwierciedlenie w literaturze II połowy XIX i I połowy wieku XX; analiza zapomnianych utworów literatury polskiej XIX i XX wieku.1 czerwca w Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie z okazji Dnia Dziecka oraz Dni z Marią Konopnicką, dzieci ze Szkoły Podstawowej z Zespół Szkół Nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie miały możliwość tworzenia rysunków podczas warsztatów plastycznych z mistrzem ilustracji dziecięcej Józefem Wilkoniem. Spotkanie dało dzieciom wiele radości i przybliżyło twórczość Marii Konopnickiej. Warsztaty pt. "Malowane lato, czyli Co słonko widziało" odbyły się w ramach projektu "Maria Konopnicka. Poetka dzieci".

Józef Wilkoń
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).
Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej.
Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w licznych muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W swoich kolekcjach jego dzieła posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.
Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to wydana w 2009 roku Księga Dżungli, w 2015 Pan Tadeusz i w 2016 Don Kichote. Napisana i zilustrowana przez niego książka Psie życie została uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w pięćdziesiątym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. W 2014 roku otrzymał nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Z okazji jubileuszów 80 i 85-lecia otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 został uznany Człowiekiem Roku przez Magazyn Literacki Książka. W 2019 roku Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej.

---

1 czerwca w ramach projektu "Maria Konopnicka. Poetka dzieci", w Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie gościła wyjątkowa mistrzyni słowa Krystyna Czubówna oraz popularyzator wiedzy o języku Mateusz Adamczyk.
Podczas spotkania z młodzieżą Krystyna Czubówna odczytała z wyjątkowym wdziękiem wybrane wiersze Marii Konopnickiej.
Po spotkaniu odwiedził nas także wyjątkowy gość, Patron honorowy projektu Adam Lubiak - Starosta Wołomiński.
Podczas drugiego spotkania pt. "PrzySŁOWIE o słowie i wierszach dla dzieci" nasi goście opowiedzieli o tym, czym różni się praca lektora od pracy spikera, o sztuce mówienia i czytania, o namyśle nad słowem, o wierszach i książkach dla dzieci.
Osoby uczestniczące w wydarzeniach były bardzo zadowolone z takiej możliwości wysłuchania dzieł naszej wielkiej poetki w wykonaniu światowej sławy lektorki.
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie z nauczycielką Elżbietą Lewkowicz, nauczyciele oraz uczestnicy z Hufca Pracy.
Krystyna Czubówna – dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych, niezrównana lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Jedna z najpopularniejszych prezenterek, czego dowodem są liczne nagrody przyznawane jej przez widzów. Przez wiele lat współpracowała w TVP 2 z Panoramą. Otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej w programie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrała kilkadziesiąt audiobooków.
Mateusz Adamczyk – popularyzator wiedzy o języku, vloger. Prowadzi kanał na YouTubie, na którym omawia ciekawostki związane z językiem i komunikacją. Doktorant w Zakładzie Kultury Języka, Stylistyki Teoretycznej i Leksykologii na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.---
3 czerwca w bibliotece na Ogrodowej, gościliśmy legendę polskiego kina i teatru Halinę Łabonarską. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Maria Konopnicka. Poetka dzieci".
Wśród wielu gości, w spotkaniu uczestniczyła także młodzież z Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie wraz z nauczycielką Elżbietą Lewkowicz.
Podczas spotkania wybitna polska artystka przeczytała wybrane wiersze Marii Konopnickiej, a także odpowiedziała na wiele pytań.
Pani Halinie Łabonarskiej bardzo podobało się spotkanie w bibliotece.
Halina Łabonarska - absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1970). Po skończeniu studiów występowała w zespole Izabelli Cywińskiej w Kaliszu na deskach Teatru im. Bogusławskiego (1970–1973), a następnie w poznańskim Teatrze Nowym (1973–1977). W latach 1977–1980 była aktorką warszawskiego Teatru na Woli, a w latach 1980–1983 i 1988–1989 występowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
W latach 1983–1988 i 1989–2005 była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, od 2005 współpracuje ze stołecznym Teatrem Ateneum. W latach 2017–2018 występowała w głównej roli w serialu Korona Królów, odtwarzając rolę królowej Jadwigi.
Laureatka wielu nagród, m.in. takich jak: Nagroda im. Ireny Solskiej przyznana przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej (2015), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2017), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii: Teatr (2017), Wielka Nagroda Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji (2019). Aktorka w 2021 roku obchodziła 50-lecie pracy artystycznej.
Matka reżysera teatralnego i telewizyjnego Wawrzyńca Kostrzewskiego i kompozytora Piotra Łabonarskiego.
Po spotkaniu odbył się specjalny pokaz filmu biograficznego "Maria Konopnicka" – o poetce w reżyserii Elżbiety Rottermund z 1996 roku (48 mn.) Film pochodzi z cyklu „Kultura duchowa narodu”.


-------------


Czytanie i zabawa, czy to możliwe? Tak, w Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie gościliśmy w środę wybitną aktorkę Dominikę Ostałowską, artystów Zofię Lasocką i Martę Baczewską.
W spotkaniach i maratonie czytania uczestniczyło wiele dzieci i młodzież szkolna i licealna oraz dorośli.
W pierwszej części maratonu czytania wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie - Zespół Szkół Nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie wraz z wychowawczynią Iwoną Niemyjską.
Dzieci świetnie się bawiły, słuchały wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej - aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej, aktorki Teatru Studio w Warszawie, wcześniej Teatru Ateneum, znanej z ról m.in. w serialu TVP M jak Miłość, W rytmie serca.
Dzieci miały wyjątkową okazję występu na scenie i przeczytania wiersza przed publicznością. Każdy występ był przyjęty wielkimi brawami. Po spotkaniu była możliwość otrzymania autografów od naszych gości, dzieciom sprawiło to wielką radość.
Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia filmu rysunkowego pt. "Na jagody", na podstawie znanej bajki Marii Konopnickiej, w reżyserii Józefa Skrobińskiego z 1963 roku, ze zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych.-------------------------------
Kolejną grupą, która wystartowała w maratonie czytania utworów Marii Konopnickiej z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Wołomina oraz Dominiki Ostałowskiej byli uczniowie z Zespół Szkół Specjalnych w Wołominie, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego, Szkoła Przysposabiająca do Pracy im. ks. Jana Twardowskiego. Wiele dzieci, chciało wystąpić na scenie, specjalnie się do tego przygotowywały i dały radę ! Brawo dla Pań nauczycielek, które przybyły z młodzieżą: Urszuli Bartosiak, Sławomiry Wojdyny, Anety Hunek, Moniki Kłos, Małgorzaty Krzesińskiej.
Gratulujemy występów i przygotowania młodzieży do czytania poezji Marii Konopnickiej.----------------------

W warsztatach plastycznych z udziałem Dominiki Ostałowskiej i Zofii Lasockiej, uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie - Zespół Szkół Nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie wraz z wychowawczynią Iwoną Niemyjską.
Po wysłuchaniu wierszy dzieci malowały obraz inspirowany wierszem Na jagody. Była to dla nich super zabawa.
Nad powstawaniem obrazu czuwała znana graficzka i ilustratorka, Zofia Lasocka. Absolwentka grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nominowana do Polish Graphic Design Awards. Jej prace były wystawiane na wystawach w Polsce i za granicą.---------------------
W trzeciej części maratonu wystąpiła młodzież z Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie wraz z nauczycielką Elżbietą Lewkowicz. Także młodzieży bardzo spodobała się ta forma występu przed publicznością.
Po maratonie odbyła się wyjątkowa sesja fotograficzna na tle ścianki, której projekt graficzny przygotowała utalentowana artystka Marta Baczewska.-------------------------------

Wyjątkowa sesja zdjęciowa w Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie.
Po maratonie młodzież z Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie wraz z nauczycielką Elżbietą Lewkowicz, uczestniczyła w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Podczas warsztatów była możliwość wykonania fotografii artystycznych na tle ścianki przygotowanej specjalnie z okazji Dni z Marią Konopnicka w ramach projektu "Maria Konopnicka.Poetka dzieci".
Projekt graficzny ścianki przygotowała artystka Marta Baczewska.
Fotograficzne portrety artystyczne wykonywała Joanna Wawrzaszek.
Wykonane fotografie przy ściance były unikalne i wyjątkowe dla wszystkich gości, którzy tego dnia przybyli do biblioteki.


------------------------------

Wystawa o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, w ramach projektu "Maria Konopnicka. Poetka dzieci" jest udostępniona dla odwiedzających bibliotekę. 20 wyjątkowych plansz. Podczas wernisażu, który odbył się w czwartek, prelekcję on-line wygłosił Paweł Bukowski dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Pan Paweł Bukowski wygłasza liczne odczyty i prelekcje w szkołach i ośrodkach kultury w celu szerzenia wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale historycznym "Studia Muzeologiczne", studiował również Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową oraz literaturoznawstwo na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Dziękujemy panu dyrektorowi Pawłowi Bukowskiemu za udostępnienie wystawy oraz za wygłoszoną prelekcję.
Dziękujemy pani Katarzynie Rutkowskiej dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka za wsparcie podczas przygotowania wystawy.Organizator wydarzenia: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie.

Patronat honorowy: Adam Lubiak - Starosta Wołomiński.

Partner Wydarzenia: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Patronat medialny: Wieści Podwarszawskie, Radio FAMA 104,1 FM Żyrardów, WWL24, Kurier W, Nasz Powiat Wołomiński.

Projekt dofinansowano w ramach programu Instytut Książki Partnerstwo dla książki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.