Jesteś tutaj:

Wydarzenie

Data: 20.05.2022 r., godz. 11.00    218
Rok Marii Konopnickiej w Powiatowej Bibliotece Publicznej 27.05-9.06.2022 r. Wyjątkowi goście!
W związku z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Marii Konopnickiej Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie zaprasza na wyjątkowe wydarzenia w dniach 27 maja - 09 czerwca 2022 r.

"Maria Konopnicka. Poetka dzieci"


Wyjątkowi goście:
- Halina Łabonarska
- Krystyna Czubówna
- Dominika Ostałowska
- Maria Olszewska
- Józef Wilkoń
- Mateusz Adamczyk
- Zofia Lasocka

PROGRAM
=========
27 maja
=======

10.00 – Konopnicka jakiej nie znamy – 180. rocznica urodzin Poetki – prelekcja dla młodzieży prof. MARII OLSZEWSKIEJ z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentacja wyników sondy uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie dotyczącej wiedzy o Marii Konopnickiej i jej twórczości. Prowadzenie – ELŻBIETA LEWKOWICZ.

1 czerwca
========

12.00 – Malowane lato, czyli Co słonko widziało – warsztaty plastyczne dla dzieci z Mistrzem ilustracji książkowej, rzeźbiarzem i malarzem JÓZEFEM WILKONIEM.
14.00 – spotkanie dla młodzieży z lektorką KRYSTYNĄ CZUBÓWNĄ i popularyzatorem wiedzy o języku MATEUSZEM ADAMCZYKIEM, w roli prowadzącej ELŻBIETA SZYMAŃSKA.
17.30 – PrzySŁOWIE o słowie i wierszach dla dzieci – o tym, czym różni się praca lektora od pracy spikera, o sztuce mówienia i czytania, o namyśle nad słowem, o wierszach i książkach dla dzieci - z KRYSTYNĄ CZUBÓWNĄ, Mistrzynią słowa i popularną polską lektorką, rozmawia MATEUSZ ADAMCZYK.

3 czerwca
========

13.00 – Sztuka czytania – wiersze Marii Konopnickiej czyta wybitna aktorka teatralna i filmowa, przez wiele lat związana z teatrami warszawskimi – HALINA ŁABONARSKA.
14.00 – Maria Konopnicka – pokaz filmu biograficznego o poetce w reżyserii Elżbiety Rottermund z 1996 roku (48 mn.) Film pochodzi z cyklu „Kultura duchowa narodu”.

8 czerwca
========

11.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci z ilustratorką i graficzką Zofią Lasocką, wiersze Marii Konopnickiej czyta aktorka Teatru Studio w Warszawie – DOMINIKA OSTAŁOWSKA.
12.00 – 16.00
– Sztuka czytania – maraton czytania utworów Marii Konopnickiej z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Wołomina oraz DOMINIKI OSTAŁOWSKIEJ.
– Za drzwiami fantazji – zapraszamy dzieci małe i duże do świata książek Marii Konopnickiej i wzięcia udziału w wyjątkowej sesji fotograficznej na tle ścianki autorstwa młodej uzdolnionej artystki z Wołomina – MARTY BACZEWSKIEJ.
– Na jagody – pokazy filmu rysunkowego "Na jagody" na podstawie znanej bajki Marii Konopnickiej, w reżyserii Józefa Skrobińskiego z 1963 roku, ze zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych.

9 czerwca
========

17.30 – Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch – wernisaż wystawy przygotowanej z okazji Roku Marii Konopnickiej przez Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Maj-czerwiec – wystawa książek Marii Konopnickiej.

Organizator: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie.

Patronat honorowy:
Adam Lubiak - Starosta Wołomiński.

Partner Wydarzenia: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Patronat medialny: Wieści Podwarszawskie, Radio FAMA Wołomin 94,7 FM, WWL24, Kurier W, Nasz Powiat Wołomiński.

Projekt dofinansowano w ramach programu Instytut Książki Partnerstwo dla książki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zapraszamy.

Na wydarzenia obowiązują zapisy w wypożyczalni biblioteki tel. 22 776 22 09.
Liczba miejsc ograniczona.

Wstęp wolny.