Jesteś tutaj:

Na tropie tajemnic Kobyłki – relacja z promocji książki Marka Kozłowskiego „Dzieje Kobyłki – Migawki Pamięci”

Data: 23.03.2019 r., godz. 13.50    123
W czwartek 21 marca odbyła się w bibliotece promocja książki Marka Kozłowskiego „Dzieje Kobyłki – Migawki Pamięci” .
To pierwsza tak obszerna publikacja opisująca dzieje miasta od czasów najdawniejszych do współczesności. Oprócz tekstu historycznego zawiera 155 zdjęć dawnej i współczesnej Kobyłki. Wydawcą książki jest Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kobyłka.
W spotkaniu wzięli udział: Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka: prezes Andrzej Zbyszyński i wiceprezes Beata Dąbrowska, Dominika Ziemska Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miasta Kobyłka, prezes Fundacji ODA Danuta Michalik oraz mieszkańcy Wołomina i Kobyłki.
Marek Kozłowski opowiedział o swojej pracy nad książką: - W Kobyłce mieszka moja rodzina od niepamiętnych czasów. Gromadziłem zapiski przez lata. Zbierając materiały, odwiedziłem kilkanaście archiwów. I nadal nie wszystkie tajemnice Kobyłki są odkryte. Chcąc wiedzieć więcej, należałoby się udać do Archiwum Petersburskiego. Tam właśnie zostały wywiezione po powstaniu styczniowym dokumenty biskupa Załuskiego, fundatora kościoła Świętej Trójcy w Kobyłce.
Oprócz wielu jeszcze białych plam w historii miasta, istnieje też wiele anegdot i legend związanych z Kobyłką. Uczestnicy wieczoru promocyjnego dowiedzieli się m.in. o tym, jaki skarb kryje „bagienko” za Bazyliką, dlaczego Olga Tokarczuk wspomina o Kobyłce w „Księgach Jakubowych” i którędy prowadziły podziemne przejścia do kościoła.
Zebrani goście nie tylko słuchali tych interesujących opowieści, ale też sami dzielili się wspomnieniami i własnymi poszukiwaniami śladów przeszłości w Kobyłce.
W drugiej części wieczoru odbył się pokaz zdjęć dawnej Kobyłki. Andrzej Zbyszyński prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka opowiedział o ważnych kobyłkowskich miejscach i postaciach zasłużonych dla miasta.
Na zakończenie spotkania chętni mogli kupić „Dzieje Kobyłki – Migawki Pamięci” i otrzymać dedykację autora.
- Każdy absolwent podstawówki w Kobyłce powinien dostać tę książkę, żeby iść dalej w świat z wiedzą o swojej małej ojczyźnie – zasugerował Marek Kozłowski.