Jesteś tutaj:

Kolorowy gość w Oazie

Data: 19.02.2019 r., godz. 11.27    163
W środę 13 lutego w bibliotece odbyło się spotkanie pod tytułem “Kolorowy gość w Oazie”. Był to wieczór wspomnieniowy z okazji osiemdziesiątej rocznicy projekcji filmu “Królewna Śnieżka” Walta Disneya.
Przed wojną w budynku biblioteki funkcjonowało założone przez Stefana Nasfetera kino “Oaza”. Właśnie tutaj pod koniec listopada 1938 roku miała miejsce wołomińska premiera Śnieżki. Aby uczcić to wydarzenie zaprosiliśmy mieszkańców na spotkanie poświęcone jednemu z najbardziej popularnych i lubianych filmów w historii animowanego kina.

Okolicznościową prelekcję na temat disneyowskiej superprodukcji wygłosił Cezary Waszczyński, polonista, publicysta "Wieści Podwarszawskich", propagator sławnych postaci związanych z Wołominem.

Film „Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków”, którego scenariusz opiera się na motywach baśni braci Grimm, był pierwszą pełnometrażową animacją Disneya. Bił rekordy powodzenia w Ameryce i Europie. Dubbing powierzony został popularnym aktorom, a teksty piosenek tłumaczyli znani poeci. W 1939 roku Śnieżkę wyróżniono specjalnym Oskarem za „pionierskie osiągnięcie na polu animacji filmowej, które oczarowało miliony”.

Polska wersja miała swoją premierę w Warszawie 5 października 1938 roku. Reżyserem filmu był Ryszard Ordyński, teksty piosenek napisał Marian Hemar, a główną rolę zagrała utalentowana aktorka Maria Modzelewska. W roli Gburka, jednego z krasnali będącego symbolem nowoczesności, wystąpił Józef Orwid, w latach trzydziestych ubiegłego wieku mieszkaniec powiatu wołomińskiego.

Spotkanie w nowej siedzibie biblioteki związane było z jeszcze jedną rocznicą. 99 lat temu, dokładnie 17 lutego 1920 roku, wzięli ślub patroni biblioteki : Helena i Stefan Nasfeterowie. Stefan Nasfeter, właściciel wytwórni filmowej w Warszawie, przyczynił się także do rozwoju kinematografii w Wołominie. Na okoliczność wyświetlania Śnieżki w "Oazie" kupił specjalny kolorowy projektor. Było to jedyne tego typu urządzenie w ówczesnym powiecie radzymińskim.

Podwójne święto w bibliotece miało specjalną oprawę kulinarną – z tortem w roli głównej. Słodki poczęstunek był okazją do rozmów i wspomnień związanych z tym wyjątkowym filmem, który wielu starszym osobom kojarzył się z dzieciństwem, a młodszym uczestnikom przybliżył czar dawnego kina.