Jesteś tutaj:

Wydarzenie

Data: 16.07.2021 r., godz. 16.00    379
W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida i projektu "Ziemia Norwida wczoraj i dziś zapraszamy na spotkanie pt. "Tadeusz Różewicz - "To co zostało z nienapisanej książki o Norwidzie" i spektakl muzyczno-dramatyczny pt. "Sufit i podłoga".


W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida i projektu "Ziemia Norwida wczoraj i dziś",
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie zaprasza na spotkanie z prof. Grażyną Halkiewicz-Sojak
pt. "Tadeusz Różewicz - 'To co zostało z nienapisanej książki o Norwidzie' " prowadzący dr Karol Samsel, a następnie spektakl muzyczno-dramatyczny pt. "Sufit i podłoga" w reżyserii dr Anny Kękuś.
Wydarzenie odbędzie się w Pałacu w Dębinkach, ul. Pałacowa 7, Gmina Zabrodzie, dnia 24 lipca 2021 o g.16.00.

prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak
Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaangażowana w przygotowanie edycji Dzieł Cypriana Norwida.
Uczestniczka prac komitetu redakcyjnego rocznika "Studia Norwidiana".

dr Karol Samsel
Doktor, historyk literatury, poeta, filozof. Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredaktor wielu prac dotyczących Cypriana Norwida. Przez kilka lat prezes Warszawskiego Koła Norwidologicznego. Redaktor działu esejów i szkiców w kwartalniku literacko-kulturalnym "eleWator". Publikował teksty m.in. w czasopiśmie "Studia Norwidiana".

dr Anna Kękuś
Doktor, reżyser, aktorka, autorka sztuk, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka nagród i stypendiów. Jurorka Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. Autorka publikacji na temat polskiego teatru i filmu.

Przedstawienie o strukturze dramatyczno-muzycznej - „Sufit i podłoga” - stanowi fuzję aktorstwa i wokalu, eksponowanych w sposób równoważny. Poezja i proza Tadeusza Różewicza, czy Cypriana Norwida, buduje warstwę literacką dzieła, choć nie sytuuje go w kategorii impresji poetyckich. Ujęcie scenariusza w dramaturgię poprzez sylwetkę bohatera, precyzję przebiegu akcji, tworzy historię z życia… Zmultiplikowanie postaci następuje w przekazie wokalno-aktorskim. Dwóch artystów kreuje wielowymiarowość świata protagonisty, jego alter ego, emocje, odczucia. Warsztat wokalny i aktorski wykonawców, kontrują liryzm całości nie pozbawiając jej sfery szczególnego nastroju, niezwykłej siły oddziaływania. W przedstawieniu udział biorą – znany, m. in. widowni telewizyjnej, doskonały wokalista jazzowo-rozrywkowy, musicalowy – Marcin Jajkiewicz oraz Igor Obłoza, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, aktor teatralny i filmowy. Reżyseria - Anna Kękuś, doktor sztuki teatralnej w dziedzinie reżyserii. Scenariusz – Anna Lenartowicz, Anna Kękuś.

Zapraszamy!
Wstęp wolny