Jesteś tutaj:

Norwid na jazzowo - warsztaty tworzenia plakatów ideowych

Data: 12.06.2021 r., godz. 10.50    542
Za nami warsztaty tworzenia plakatów inspirowanych twórczością Norwida! W piątek 11 czerwca gościliśmy w bibliotece prof. Maję Wolną, artystkę, autorkę plakatów nagradzanych w konkursach krajowych i międzynarodowych oraz Konrada Gelerta - pomysłodawcę projektu "warsztatyplakatu.pl".
W zajęciach wzięli udział uczniowie technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie. Nad interpretacją wybranych wierszy Norwida pracowali wcześniej w szkole, najpierw pod kierunkiem polonistki Elżbiety Lewkowicz, a następnie podczas spotkania z prof. Tomaszem Korpyszem z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tak przygotowani doskonale poradzili sobie z dużym wyzwaniem, jakim było, jak sugestywnie ujęła to prof. Maja Wolna "przypominające improwizacje jazzowe zagranie cudzego tematu po swojemu " czyli przedstawienie Norwidowskich myśli w symbolicznej plakatowej formie.

Warsztaty podzielone były na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej zostały omówione m.in. następujące zagadnienia: sztuka plakatu ideowego, funkcja komunikacyjna plakatu, komunikacja wizualna w przestrzeni publicznej. W części praktycznej każdy z uczestników projektował plakat do wybranego utworu Norwida. Poprzez krótkie ćwiczenia, prowadzone równolegle do głównego zadania, uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności syntetycznego myślenia, kształtowania wyobraźni plastycznej oraz zdolności wizualnej interpretacji opartej na metaforze oraz charakterystycznej dla plakatu sile przekazu.

Efekty prac będzie można podziwiać zarówno online jak i na żywo podczas finału projektu "Norwid: reaktywacja" w październiku.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Ziemia Norwida wczoraj i dziś", który został dofinansowany z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Patronat honorowy objął Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki i Adam Lubiak - Starosta Wołomiński, patronat medialny - tygodnik "Wieści Podwarszawskie" i portal "wwl24.pl"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” .