Jesteś tutaj:

Multimedialny przewodnik po życiu i dziele Prymasa Tysiąclecia

Data: 28.05.2021 r., godz. 10.40    431
W piątek 28 maja obchodzimy 40. rocznicę śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wielki patriota, mąż stanu i przez blisko 34 lata przywódca Kościoła Katolickiego w Polsce.
W piątek 28 maja obchodzimy 40. rocznicę śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wielki patriota, mąż stanu i przez blisko 34 lata przywódca Kościoła Katolickiego w Polsce, o niepodważalnych zasługach dla naszego kraju decyzją Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej patronuje nam w bieżącym roku. Dla przypomnienia i upamiętnienia Prymasa Tysiąclecia Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis https://wyszynski.polskieradio.pl/ Zachęcamy do zapoznania się z historią życia Prymasa!fot. Stanisław Porębski, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Życiorys Prymasa może być przewodnikiem po historii Polski prawie całego XX wieku. W przewodniku przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ autorytetu Wyszyńskiego zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz.

Dzięki archiwalnym dźwiękom można poznać osobistą stronę tej pomnikowej postaci – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą.

Autorzy przewodnika sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród prezentowanych materiałów są m.in. fragmenty homilii prymasa, wspomnienia rodziny i przyjaciół. Warto podkreślić, że znajdują się tu również nagrania publikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat.

Serwis ozdabiają bogate zbiory fotograficzne Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. O tym, co prymas pozostawił dla nas żyjących w XXI wieku opowiadają historycy Kościoła i biografowie prymasa.

Ponadto pokazane zostały najważniejsze miejsca związane z prymasem Stefanem Wyszyńskim – w serwisie wyszynski.polskieradio.pl umieszczone są reportaże filmowe m.in. z Włocławka, Kozłówki, Żułowa czy Komańczy.

Źródło: www.polskieradio.pl