Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie

Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

 A++ 

 

 A+ 

 

 A 

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Wołominie

e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl    tel. 22 776 22 09    ul. Warszawska 22,  05-200 Wołomin

Wydarzenia 2017

Uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego

23 listopada 2017 roku o godzinie 12.30 odbyło się uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego w modernizowanym budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Ogrodowej 1A.
W obecności władz samorządowych, z Panem Starostą Kazimierzem Rakowskim na czele Pani Dyrektor biblioteki Joanna Hołubicka odczytała treść Aktu.
Nasza biblioteka już od ponad sześćdziesięciu lat służy całej społeczności lokalnej a sam budynek zawiera w sobie bogatą historię związaną z Wołominem i całym powiatem.
   "Czar czterech kółek"


 
  W niedzielę 03.09.2017r. na zakończenie XIII Zlotu Pojazdów Zabytkowych im. Tomasza Mikulskiego na placu 3 Maja w Wołominie Powiatowa Biblioteka Publiczna,
miała okazję zaprezentować swoją ofertę. Promowała książki dotyczące motoryzacji oraz inne propozycje dla wszystkich czytelników. Pośród miłośników dawnej motoryzacji
nie zabrakło rodziców z dziećmi, które mogły przy naszym stoisku spędzić wiele ciekawych chwil.
   Panie bibliotekarki zapraszały dzieci do malowania kolorowanek starych samochodów oraz sygnalizacji świetlnej. Starsze dzieci, pod okiem bibliotekarzy tworzyły
swoje wymarzone samochody z figur geometrycznych. Wszyscy zainteresowani naszym stoiskiem otrzymywali zakładki do książek oraz balony z logo biblioteki.
   Dla nas bibliotekarzy, udział w XIII Zlocie Pojazdów Zabytkowych w Wołominie był niezwykłym wydarzeniem. Dziękujemy Wołomińskiemu Stowarzyszeniu Miłośników
Dawnej Motoryzacji za zaproszenie.

 


 
Otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Klembowie

   Na zaproszenie Wójta Gminy Klembów Rafała Mathiaka i Barbary Osytek Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Klembowie w sobotę 2 września 2017r. Joanna Hołubicka
Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie wraz z instruktorem Mileną Powała odwiedziły nowo otwarta siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej w Klembowie.
   Nowy lokal mieści się przy ul. Gen. Fr. Żymirskiego 1a. Uroczystość ta połączona była z Narodowym Czytaniem "Wesela" St. Wyspiańskiego. Wszystkim pracownikom
biblioteki życzymy, aby podejmowane działania w nowym lokalu przynosiły korzyści klembowskiej społeczności, a wykonywana praca dawała ogromną radość i poczucie satysfakcji.


 


 Narodowe Czytanie 2017


  
Ideą Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Tegoroczną Lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Nasza biblioteka również włączyła się w tą ogólnopolską akcję. Wszyscy czytelnicy, którzy odwiedzili naszą bibliotekę mogli przypomnieć sobie znane cytaty z "Wesela", które funkcjonują często na zasadzie porzekadeł.

 

 

Uroczystości 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana "Cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. To ona właśnie zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed zalewem bolszewików.
Nasza biblioteka wzorem ubiegłego roku czynnie włączyła się w te tak ważne, patriotyczne obchody. Uczestniczyliśmy w pikniku historycznym, organizowanym przez Samorządową Instytucję Kultury „Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Prezentowaliśmy publikacje pochodzące z naszej biblioteki dotyczące tego ważnego wydarzenia. Odwiedziło nas wiele osób, głównie rodziców i dziadków z dziećmi. Odbył się konkurs patriotyczny z nagrodami, wspólne malowanie, układanie puzzli oraz wykonywanie zabawek metodą origami. Dziewczynki chętnie robiły korale i wachlarze, a chłopcy ozdobne papierowe czapeczki, wszakże sierpniowe słońce grzało pięknie przez cały dzień.
Była to najlepsza lekcja historii i patriotyzmu dla młodszych i starszych, którą w dzisiejszych czasach możemy manifestować poprzez swoją pracę oraz odważne dawanie świadectwa swojej tożsamości.


Kolejnych wspomnień czar...
W piękny lipcowy dzień, po raz kolejny spotkaliśmy się wspólnie, za przyczyną Heleny i Stefana Nasfeterów w dawnym budynku naszej biblioteki.
Tym razem naszym gościem była pani Alina Rzempołuch - wieloletnia sołtys Majdanu - urodzona gawędziarka.
To Ona przekazała nam cenne informacje o Nasfeterach. Panią Helenę poznała osobiście, a całą rodzinę zna z opowiadań swojej mamy. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca...
Wspominali również m.in. panowie Marek Kozłowski i Wiesław Nurkiewicz, którzy docierając do źródeł odkrywają wciąż nowe fakty z życia rodziny Nasfeterów.
Do zobaczenia, być może już niebawem, w nowych murach biblioteki, w których będziemy skrupulatnie gromadzić pamiątki dotyczące powiatu wołomińskiego.W poszukiwaniu źródeł polskości.

10 czerwca o poranku bibliotekarze powiatu wołomińskiego ochoczo wyruszyli na dwudniową wycieczkę autokarową do Kórnika, Gniezna i Ostrowa Lednickiego.
Już z daleka witały nas mury Zamku Kórnickiego, romantycznej siedziby możnych rodów Działyńskich i Zamoyskich. Jak przystało na bibliotekarzy z zawodu i pasji w jego bogatych wnętrzach zachwyciła nas przepiękna biblioteka, którą założył około 1826 roku hrabia Adam Tytus Działyński, bibliofil i humanista, który od samego początku zbierał książki polskie i Polski dotyczące. Zbiory biblioteczne - zgodnie z wolą ich fundatorów są nadal uzupełniane, udostępniane i przechowywane dla następnych pokoleń Polaków.
Urzeczeni bogactwem starych ksiąg, niechętnie opuściliśmy ich towarzystwo, aby udać się na spacer po pięknym, zabytkowym parku z pięknie kwitnącymi tu magnoliami i różanecznikami oraz arboretum kryjącym bogatą i niecodzienną roślinność. Powiew wiatru znad malowniczego Jeziora Kórnickiego dopełnił w sposób doskonały nasze doznania estetyczne a cień "Białej Damy" czyli Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej zgodnie z legendą - przechadzał się za nami po komnatach i parku zamkowym.
Kilkadziesiąt minut później zwiedziliśmy już osiemnastowieczny o niemal nienaruszonej kompozycji, zespół pałacowo-parkowy w pobliskim Rogalinie z neobarokową biblioteką, galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim. Przechadzaliśmy się wśród okazałych dębów rogalińskich, niekwestionowanych ikon krajobrazu w starorzeczu Warty. Popołudniowe słońce dodawało im szczególnego uroku i niepowtarzalnego klimatu.
Kolejnym dniem naszej wyprawy, śladami źródeł polskości, było Gniezno - średniowieczne grodzisko powstałe na siedmiu wzgórzach, pierwsza historyczna stolica Polski i pierwsza metropolia kościelna. Miasto było świadkiem wielu ważnych wydarzeń, które wyniosły piastowskie ziemie do poziomu z którym liczyć się musieli wszyscy jego sąsiedzi.
My zwiedzaliśmy Katedrę Gnieźnieńską na wzgórzach Lecha, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Drzwi Gnieźnieńskie, jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce i unikalne dzieło w skali światowej, zrobione ku czci św. Wojciecha zachwyciły nas pietyzmem i mistrzostwem z jakim zostały wykonane.
Konfesja św. Wojciecha z doczesnymi szczątkami biskupa, który ofiarnie zaszczepił chrześcijaństwo i propagował ewangeliczną wizję człowieka godnie widnieje w prezbiterium, najstarszej części świątyni i przyciąga uwagę zwiedzających swoim niezaprzeczalnym pięknem.
Podsumowaniem naszej wędrówki po ziemiach dawnych Polan była wirtualna podróż w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz spacer po zabytkowej gnieźnieńskiej starówce.
Prawdziwą i niezapomnianą przygodą naszego krótkiego pobytu na ziemiach piastowskich była promowa wyprawa Jeziorem Lednickim do Ostrowa Lednickiego - wyspy będącej jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski, wyspy chrztu polskiego. W tym miejscu poczuliśmy prawdziwą atmosferę i powagę czasów piastowskich, w których zrównaliśmy się z innymi chrześcijańskimi krajami Europy.
Cel naszej wycieczki został osiągnięty: znaleźliśmy i poznaliśmy źródła naszej polskości. Szczęśliwi wróciliśmy do domów.

Nasfeterowie
Dnia 30 maja 2017 o godzinie 11 w budynku dawnej Biblioteki Pedagogicznej w Wołominie przy ul. Ogrodowej 1A, odbyło się spotkanie wspomnieniowe o Rodzinie Nasfeterów, wpływowych i szanowanych dobrodziejach Wołomina i Kobyłki.
Zaproszeni przez Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie Panią Joannę Hołubicką goście bardzo licznie przybyli na to spotkanie. Cieszy to, że wśród nich byli uczniowie kl. IV LO z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie z wychowawcą Panią Anną Zborowską - młodzi ludzie, którym powierzamy pielęgnowanie pamięci o czasach minionych.
Pan Marek Kozłowski, autor książki pt. "Klucz Ręczajski" przedstawił historię okolic, które zamieszkiwała rodzina Nasfeterów. Dla wielu słuchaczy były to zupełnie nowe nieznane dotąd fakty z dziejów naszego regionu.
Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali wypowiedzi gości. Mówiono o zasługach rodziny Heleny i Stefana Nasfeterów dla naszej małej ojczyzny, dziejach budynku biblioteki, w którym niegdyś były kolejno kina: Oaza, Bałtyk i Hel a później Pedagogiczna Biblioteka Publiczna, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie a dziś w budynku ma swoją siedzibę Powiatowa Biblioteka Publiczna.
Pan Wicestarosta Adam Łossan  był bardzo zainteresowany tematem a ludzie pamiętający jeszcze lata przedwojenne z wielkim zaangażowaniem i skrupulatnością dzielili się swoimi wiadomościami i wspomnieniami.
Mamy nadzieję, że to niezwykle interesujące spotkanie będzie ważnym zaczątkiem do stworzenia w niedalekiej przyszłości centrum Powiatu Wołomińskiego, które będzie tętniło życiem, a dziedzictwo starych dziejów ubogaci naszą małą lokalną ojczyznę.

Konstancin Jeziorna
12 maja bibliotekarze powiatu wołomińskiego wybrali się do podwarszawskiego Konstancina. Celem naszej podróży była wizyta w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie-Czarnowie. Kustoszem i założycielem Muzeum jest Michał Malinowski - człowiek niezwykłych talentów: opowiadacz, pisarz, pedagog i podróżnik. Bajki z morałem opowiadane po mistrzowsku przez pana Michała wzbudziły zachwyt wszystkich słuchających.
Bajkostwory - poduchy i pufy o przeróżnych kształtach były kolejną atrakcją naszego spotkania. Dzieci odkrywają w tych przyjaznych poduchach przeróżne zagadki w postaci kieszonek, sznureczków i schowków, robią na nich fikołki, skaczą, ciągną, kładą się na nie. Okazało się, że również dorośli uczestnicy spotkania odkryli w sobie iskierkę dzieciństwa i z wielką ochotą zanurzyli się w ogromnych, miękkich, przyjaznych pufach.
Papierowy teatrzyk lalkowy - to kolejna, niezwykła atrakcja MuBaBaO.
Wspólnie uczyliśmy się budować papierowy teatrzyk inspirowany tradycyjnymi teatrzykami wiktoriańskimi. Każdy z uczestników dał upust swojej wyobraźni i stworzył własną barwną opowieść, którą później można było zaprezentować.
Po kilku godzinach przebywania w świecie baśni przenieśliśmy się do niedaleko położonej Willi "Świt" - domu Stefana Żeromskiego, otoczonego pięknym ogrodem, pełnym kwiatów, krzewów i drzew, niektóre dęby pamiętają dotyk sadzących je rąk gospodarza. Synonimem szczęścia dla Stefana Żeromskiego był właśnie ten ogród pogrążony w słońcu, śpiewie ptaków.
Utrwalił te wrażenia w opowieściach Wilga i Pomyłki. W Willi, w której nietypowo można było wszystkiego dotknąć, czuło się niesamowitą atmosferę. Wpatrując się w starą zniszczoną podłogę oraz patrząc na biurko twórcy, słyszało się jego kroki oraz szelest przewracanych kartek papieru.
Po godzinie z ulicy Żeromskiego 4, przeszłyśmy spacerkiem do tężni solankowych - drewnianych budowli pokrytych gałązkami tarniny, wokół których panuje swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nadmorskiego.
Bogatsi o nowe doświadczenie w pracy z dziećmi, poruszeni niezwykłą atmosferą ogrodu i domu Stefana Żeromskiego oraz uzdrowieni solankowycm powietrzem, szczęśliwi wyruszyliśmy w powrotną drogę.Dzień Bibliotekarza - konkurs
Z okazji Dnia Bibliotekarza - 8 maja zorganizowaliśmy w naszej bibliotece konkurs z nagrodami.
Wystarczyło prawidłowo odpowiedzieć na cztery pytania.
W konkursie wzięło udział 49 osób a prawidłowo na wszystkie pytania odpowiedziało 26 osób.
Gratulujemy wiedzy.
Spośród tych osób zostały wylosowane 3 nagrody a zwycięzcami zostały trzy panie:
Marlena Włodarczyk
Bożena Pszczółkowska
Bożena Szuleka
Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom.
Oto pytania i prawidłowe odpowiedzi:
1. Kiedy obchodzony jest Dzień Bibliotekarza?
- 8 maja
2. W jakim miesiącu obchodzimy Warszawskie Targi Książki?
- W maju
3. Gdzie w ostatnich latach organizowane są Warszawskie Targi Książki?
- Stadion Narodowy
4. Jaką nazwę nosi nasza biblioteka?
- Powiatowa Biblioteka PublicznaPalmy wielkanocne
Już po raz trzeci rok z rzędu spotkaliśmy się w Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ulicy Warszawskiej 22 w Wołominie na warsztatach robienia palm wielkanocnych. Każdy z uczestników mógł sam własnoręcznie wykonać palmę według swojego oryginalnego pomysłu. A pomysłów było co niemiara.
Powstawały palmy wielobarwne, z krepinowymi kwiatuszkami oraz świeżym zielonym bukszpanem i srebrnymi baziami. W bibliotece zrobiło się barwnie i wesoło.
Wszyscy uczestnicy spotkania, a byli nimi między innymi wolontariusze Młodzieżowego Wolontariatu Szkolno-Parafialnego "Otwarte Serce" z Panią Magdaleną Pomianowską na czele, chętnie uczestniczyli we wspomnieniach o tradycjach świątecznych celebrowanych w poszczególnych rodzinach. Świetną zabawą dla młodszych i starszych okazał się mini-konkurs znajomości zagadnień związanych ze świętami Wielkiej Nocy.
Nagrody, słodkie zajączki i kurczaczki sprawiły wszystkim wielką radość.
Spotkanie okazało się nie tyle atrakcyjnym sposobem spędzenia wolnego czasu, ale także ciekawą i pożyteczną formą utrwalania tradycji i przekazywania jej młodszym pokoleniom.Sybiracy
Wzorem ubiegłego roku zaprosiliśmy do nas Panią Marię Sobolewską, honorową prezes Wołomińskiego Koła Sybiraków. Ponownie przekonaliśmy się jak bardzo młodzieży współczesnej potrzebne jest świadectwo tych okrutnych wojennych wydarzeń. Tym razem słuchaczami relacji Pani Marii była młodzież z Liceum Ekonomicznego, która nas odwiedziła wraz z polonistka, Panią Elżbietą Lewkowicz.

Znamienne są słowa naszej zacnej prelegentki, iż „Sybiracy przebaczyli swoim oprawcom, ale nie zapomnieli. Jednym z naszych najważniejszych obowiązków po upadku komunizmu jest odbudowa pamięci historycznej. Nie brakuje w historii Polaków takich rozdziałów, o których prawdę zamazywano i fałszowano przez dziesięciolecia. Dotarcie do prawdy nierzadko bywa trudne. Pamiętać jednak musimy, że to właśnie historia kształtuje naszą współczesną świadomość, naszą obywatelską postawę i patriotyczną dumę”.
Ogromne wrażenie na młodzieży wywarł Hymn Sybiraków, którego wysłuchaliśmy z godnością w pozycji stojącej. Jego ostatnia zwrotka brzmi:
I myśmy szli i szli - dziesiątkowani!
Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg...
I przez Ludową przeszliśmy - niepokonani
Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg!!!

Wszyscy młodzi uczestnicy spotkania jednogłośnie zadeklarowali, że bezwzględnie należy się wieczna pamięć dla tysiąca Polaków, który doznali poniżenia i upodlenia na „nieludzkiej ziemi i których jest wśród nas coraz mniej.
Zebranie SBP
W środę 15.03.2017 roku odbyło się Walne Zebranie Koła SBP przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie.
Po krótkim powitaniu przewodnicząca Koła Joanna Hołubicka przedstawiła porządek obrad. Wybrano przewodniczącego Walnego Zebrania Koła, członków Komisji Mandatowo-Wyborczej, Skrutacyjnej i Wnioskowej a następnie przystąpiono do składania sprawozdań z działalności Zarządu Koła.
Pani Joanna Hołubicka przedstawiła sprawozdanie z działalności za lata 2014-2016 (Koło działa od lutego 2014 roku) a skarbnik Bernardeta Lorent sprawozdanie dotyczące części finansowej.
Wszyscy obecni jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi Koła. Przystąpiono następnie do wyboru przewodniczącego i członków Zarządu Koła. Wyłoniono kandydatów i odbyło się tajne głosowanie w wyniku którego: przewodniczącą Koła została Milena Powała z powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie, sekretarzem Małgorzata Rowicka - dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Marki, skarbnikiem Bernardeta Lorent z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie.
Członkami:
Izabela Bochińska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie
Dorota Kazimierska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ząbkach
Podczas Walnego Zebrania Koła wybrano również delegatów na Oddziałowy Zjazd SBP, który odbędzie się 25.05.2017 r. w Warszawie.
Aktualnie Koło zrzesza 32 pracowników bibliotek miejskich i gminnych powiatu wołomińskiego, którzy biorą aktywny udział w pracach na rzecz rozwoju bibliotekarstwa i czytelnictwa w naszym regionie.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy ich w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu, oraz tworzenia anonimowych statystyk. Zasady przechowywania plików cookies mogą zostać skonfigurowane za pośrednictwem ustawień przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza zgodę na przechowywanie na Państwa urządzeniach plików cookies pochodzących z naszej strony.
Rozumiem, zamknij informację