facebookyoutubeinstagrambip

 

Dokładnie 26 marca 1943 roku miała miejsce jedna z najbardziej bohaterskich akcji podczas II Wojny Światowej, która stała się symbolem polskiego heroizmu i determinacji w walce o wolność.

Dziś obchodzimy 81. rocznicę „Akcji pod Arsenałem” (w 1943 r.- była to wtedy 80. rocznica Powstania Styczniowego) dowodzonej przez Stanisława Broniewskiego ps. „Orsza", podczas której udało się odbić „Rudego" z więziennego konwoju. Niestety rany były tak rozległe, że Janek Bytnar "Rudy" zmarł 30 marca 1943 roku, tego samego dnia zmarł również „Alek", który został ranny podczas akcji. Tadeusz Zawadzki „Zośka" poległ w ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei w Sieczychach koło Wyszkowa w nocy z 21 na 22 sierpnia 1943 r. Wszyscy pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka".

To narodowy obowiązek aby pamiętać o tych, którzy śmiało stawiali czoła przeciwnościom losu, działając w imię wyzwolenia Ojczyzny. Ich odwaga i poświęcenie są nieocenionym dziedzictwem, które kształtuje naszą tożsamość i uczy, jak ważna jest obrona wartości, w które wierzymy.
Dzisiaj, w rocznicę "Akcji pod Arsenałem", zapraszamy do refleksji nad naszą historią, do wspomnień i hołdu dla tych, którzy oddali swe życie dla wolność Polski. Niech Ich bohaterstwo zawsze będzie dla nas inspiracją do działania i przypomnieniem, że nawet w najtrudniejszych chwilach warto walczyć o to, co sprawiedliwe i słuszne.

W naszej Bibliotece dostępna jest literatura, poświęcona tej historii, a także innym ważnym wydarzeniom, które działy się w tamtym czasie. Dokładny opis wydarzeń związanych z „Akcją pod Arsenałem” można odnaleźć w książce autorstwa Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Zapraszamy do lektury, która pozwoli przypomnieć sobie historię naszego kraju w tak ciężkich chwilach.

Cześć i Chwała Bohaterom!